Bilgi

Youtube içerik üreticilerine hesap şartı getirildi! Sosyal Medya Vergi Taslağı Yayımlandı!

Son dönemde Türkiye’de binlerce kişi Youtube sosyal medya uygulamasında içerik üreticiliği yapıyor. Youtube uygulamasını gelir kaynağı haline dönüştüren kişiler, dolar kuruyla aylık ücret kazandıkları için oldukça yüksek tutarlarda maaş sahibi olabiliyor.

İçerik üreticiliği ile gelir sahibi olan kişilere hükümet tarafından belirli şartlar getirildi. Uzun süredir gündemde yerini alan vergilendirme ile ilgili detaylar belli oldu. Youtube’da içerik üreticiliği yapan kişilerin yeni yıl için ödemeleri gereken vergi oranları açıklandı.

YÜZDE 15 STOPAJ

Yeni yılda, geliri 880 bin liranın altında olan Youtube içerik üreticilerinin ödemesi gereken stopaj oranı yüzde 15 olarak açıklandı. Ancak, Youtube içerik üreticilerinin Türkiye’de herhangi bir banka üzerinden hesap açmaları gerekiyor. Ayrıca açılan banka hesabına, Youtube platformu üzerinden elde edilen tüm gelirin aktarılması gerekiyor.

Her ay düzenli olarak yapılması gereken işlemin yapılmaması, eksik yapılması veya yanıltıcı bilgilendirmeler verilmesi sonucunda yüksek oranda vergi cezaları uygulanacak. Ek olarak, 880 bin liranın üzerinde gelir sahibi olmasına karşın, sunulan fırsat niteliğindeki uygulamadan yararlanmak isteyen ve bu noktada devleti yanıltıcı bilgiler veren kişilere de cezai işlem uygulanacak, eksik olarak yatırılan vergileri de kazançları üzerinden kesilecek.

VERGİLENDİRME DETAYLARI AÇIKLANDI

Ekim ayında çıkarılan 7338 sayılı yasa ile içerik üreticilerinin ödemeleri gereken vergilendirme kanun haline getirilmişti. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ilgili yasanın detayları açıklandı. Yasada, Youtube gibi sosyal medya platformlarından gelir sahibi olan kişiler için sosyal içerik üreticisi tanımlaması yapıldı.

Tanımda sosyal ağlar üzerinden herhangi bir konuyla ilgili olarak paylaşım yapan, yapılan paylaşımlarda ürün tanıtımına yer veren, bu sayede çok sayıda kullanıcıyı etki altında bırakan, kullanıcıları etki altında bırakmasıyla da gelir elde eden kişiler sosyal içerik üreticisi kavramının içerisinde yer edindi.  

BELİRLİ ŞARTLAR GETİRİLDİ

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından duyurulan uygulama kapsamında 880 bin liranın altında gelire sahip olan içerik üreticilerine yüzde 15 stopaj fırsatı getirildi. İlgili fırsattan yararlanmak isteyen kişilerden istisna belgesi talep edilecek. 193 sayılı kanunda yer alan 20/B maddesine ilişkin istisna belgesi alınması şart olarak koşulacak. İstisna belgesine sahip olmak için başvuruda bulunacak kişilerin ticari kayıtları incelenecek. Şartları karşılayan kişilere ilgili belgeler teslim edilecek.

image 19
youtube içerik üreticilerine hesap şartı getirildi! sosyal medya vergi taslağı yayımlandı! 3

VERİLER AÇIKLANDI

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan verilere göre Türkiye’de 25 bini aşkın kişi sosyal içerik üreticiliği tanımına uygun olarak gelir elde ediyor. 2018 yılına ilişkin yapılan araştırmalarda ise bu sayı 15 bin seviyelerinde idi. Yine 2018 yılında yapılan araştırmalarda içerik üreticilerinin 4 milyar liranın üzerinde gelir kazandığı açıklandı. Son yapılan araştırma ise geçen yıla ait. Yapılan araştırma neticesinde 25 binin üzerinde kişinin içerik üreticiliği ile kazanç sağladığı aktarıldı. Yeni yılla birlikte araştırmaların arttırılarak, sektörün yakından takip edileceği belirtildi.

YENİ HESAP AÇILMASI GEREKİYOR

İçerik üreticilerinin, istisna belgesine sahip olmaları için Türkiye’deki bankalar üzerinden yeni bir hesap açmaları gerekiyor. Açılan hesap için ilgili bankaya istisna belgesi teslim edilmeli, açılan hesaba dair bilgilerin ise ikamet edilen bölgedeki Vergi Dairesi’ne aktarılması gerekiyor.

Banka bilgilerinin ikamet edilen bölgedeki Vergi Dairesi’ne aktarılmaması durumunda vergi cezasıyla karşılaşılabilir. İstisna belgesine sahip olmak içinse en önemli şart gerekli gelir tutarının karşılanması. 880 bin liranın üzerine gelir elde eden kişiler istisna belgesine sahip olamayacak. Her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kayıtlar incelenerek, kişilerin gelirleri tespit edilecek.

Yıllık olarak kazançlar kayıt altına alınacak. Talep edilen tutarın üzerinde gelir sahibi olanların ödemeleri gereken vergi oranları yükseltilecek. Yanıltıcı bilgilendirmeler, hesaba kazanılan tutardan az ödeme aktarılması gibi durumlarda yüksek limitlerde cezai işlemler uygulanabilecek.

Sosyal medya tebliğ taslağı

Eki için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.