Ekonomi

Yüksek elektrik faturaları için son dakika gelişmesi: 1 Mart’ta yürürlüğe girecek!

Aldığımız son dakika bilgilerine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından herkesi sevindiren bir açıklama geldi. Alınan kararla birlikte Elektrik faturalarına için gelen tarifleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şuanda yapılan çalışmalara göre 210 Kilowatta kadar indirimli tarifede ve 210 Kilowat saatin üzerindeki tutara ise indirimler yapılması için gerekli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada, elektrik faturalarına değindi. “Bir ürünün fiyatının önce 50 liradan örtülü bir şekilde 100 liraya çıkarılıp sonra da yüzde 40 indirim yapıldığını belirtti. 60 liraya satılması gibi uygulamaların da önünü kestik” ifadelerine yer verdi.

VATANDAŞI RAHATLATACAK GELİŞMELER YAŞANACAK

2022 Yılına girmemizle birlikte elektrik faturalarına gelen zamlar yüzünden vatandaşlar çok tepkiliydi. Yüksek gelen faturalara sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Bu durumu gören Başkan Erdoğan sanatkar ve esnaflar içinde indirimler olabileceğini belirtti.

Önümüzde ki ay başlarında yani 1 Mart tarihleri arasında uygulamaya geçmeyi planladıklarını söyleyen Erdoğan, “Bu adım da milletimizin sesine kulak verdiğimizin göstergesidir. Vatandaşlarımızı rahatlatacak yeni gelişmeler ve çözümler sunmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

UYGULAMALARIN ÖNÜNÜ KESMİŞ OLDUK

Denetlemelerin ve çalışmaların sıkı bir şekilde yapıldığını belirten Erdoğan, şunları açıkladı:

“Burada ciddi bir denetimler ve incelemeler yapıldı. Yaptırım mekanizmamız söz konusu. Bunun haricinde bir ürünün fiyatının önce 50 liradan örtülü bir şekilde 100 liraya çıkarılıp sonra da yüzde 40 indirim yapıldığı söylenerek 60 liraya satılması gibi uygulamaların da önünü kestik. Bu yolla enflasyona da aslında önden bir yükleme yapılıyordu”

Recep Tayyip Erdoğan

“Yine yüksek fiyatlarla alakalı kurulumuz şikâyet ya da denetimler sonucu herhangi bir tespiti olması durumunda gerekli cezaları kesiyor ve bunların tahsili sağlanıyor. Aynı şekilde stokçuluğa yönelik tespitlerde de gerekli müeyyideler uygulanıyor. Serbest piyasa ekonomisinin sağladığı alanların suistimaline, vatandaşımızın aldatılmasına ve hakkının yenmesine asla müsaade etmeyiz. Cezalarla ilgili bazı artırımlar söz konusu oldu. Tekrarı halinde bu cezalar daha da artırılarak uygulanır” İfadelerine yer verdi.

Recep Tayyip Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.