Teknoloji Haberleri

Zoom Türkçe Yapma! Zoom Dil Değiştirme Nasıl Yapılır? Güncel 2022

Zoom Türkçe Diline Nasıl Çevrilir?

Zoom Türkçe Yapma! Zoom Dil Değiştirme Nasıl Yapılır? Güncel 2022 Salgın sürecinde özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde yüz yüze eğitime, toplantılara ve görüşmelere ara verilmişken, Zoom Türkçe Yapma uygulamasıyla uzaktan video konferans yöntemiyle süreç yürütülmüştü.


1 yılı aşkın süre boyunca ara verilen sosyal etkinliklerin tümü Zoom üzerinden yapılabilmişti. Milyonlarca kişinin eriştiği uygulama özellikle salgın sürecinde kullanıcı sayısını arttırmış, tüm etkinlikler uygulama üzerinden yapılabilir hale gelmişti.


Zoom uygulamasını kullanmak isteyen kişiler ister telefonlarından, isterlerse bilgisayarları üzerinden uygulamaya erişim sağlayabilir. Yüzlerce kişinin ortak görüşme sağlayabildiği uygulama üzerinden ders işlenebilir, toplantı ve görüşmeler yapılabilir.

Zoom Türkçe Yapma! Zoom Dil Değiştirme Nasıl Yapılır?


Özellikle uzaktan eğitim sürecinde ilkokul seviyesinden yükseköğrenim seviyesine dek milyonlarca öğrencinin kullandığı uygulama, bu süreçte eğitimin devamlılığını sağlamıştır. Ancak uygulamayı indiren kişiler program ara yüzünü İngilizce olarak göreceklerdir.

Bu sebeple Zoom dili nasıl Türkçe yapılır? Zoom dil değiştirme nasıl yapılır? gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Köşemizde Zoom uygulamasına dair tüm sorulara yanıt vereceğiz.

Zoom Nasıl İndirilir?


Uygulamaya erişmek isteyen kişiler üye olmak zorundalar. Uygulamaya üye olmak içinse öncelikle şunları takip ediniz;

  • Zoom resmi internet sayfası açılmalı ve sonrasında Sign Up kısmından üyelik aşamaları başarıyla tamamlanmalıdır.
  • Bu aşamaları başarıyla tamamlayan kişiler bilgisayarlarına download kısmından uygulamayı indirebilir.
  • Ancak telefonlarından uygulamaya erişim sağlamak isteyen kişiler Google Play Store veya APP Store vasıtasıyla uygulamayı cihazlarına yüklemeliler.

Zoom Görüşmeler Nasıl Yapılır?

  • Uygulama üzerinden görüşmelere veya derslere katılım sağlamak isteyen üyeler uygulamayı indirdikten sonra giriş yapmalılar.
  • Ara yüzü İngilizce olan uygulamada görüşme başlatmak isteyen kişiler ‘New meeting’ kısmından yeni bir görüşme odası açmalılar. Açılan bu odanın bir kodu bulunmaktadır.
  • Meeting ID olarak belirtilen kod, görüşmeye katılım sağlayacak kişilere gönderilmeli. Görüşmeye katılım sağlayacak kişilerse ‘Join’ seçeneğinden belirtilen kod giriş yerine verilen kodu girerek etkinliğe katılabilecek.


Ancak bu adımları gerçekleştirirken İngilizce bilmeyen üyeler zorlanacaktır. Bu sebeple Zoom nasıl Türkçe yapılır? Zoom dil değiştirme? gibi sorulara yanıt arayacaklardır.

Zoom Dil Değiştirme Nasıl Yapılır?


İngilizce bilmeyen üyeler zorlandıkları için dil değiştirmek isteyeceklerdir. Zoom üzerinden dil değişikliği yapmak isteyenlerin yapması gerekenleri listeledik;

  • Öncelikle uygulamayı indirerek giriş aşamalarını başarıyla tamamlamalısınız.
  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ana ekranın sağ alt köşesinden uygulama simgesine tıklayın.
  • Açılan menüden ‘Switch Languages’ seçeneğine erişim sağlayın.
  • Bu aşamadan sonra karşınıza çıkacak listeden dilediğiniz dil seçimini yapabilirsiniz.
zoom dil degistirme
zoom dili türkçe yapma

Zoom Türkçe Yapma


Zoom nasıl Türkçe yapılır? sorusunu merak edenler içinse sorunun yanıtı bulunmamaktadır. Zoom Türkçe ayarlarını gerçekleştirmek isteyen üyeler Zoom dil değiştirme aşamalarını tamamlamalarının ardından Türkçe dil desteğini göremeyeceklerdir. Bu noktada bilinmelidir ki Zoom ne yazık ki Türkçe dil desteği sağlamamaktadır. Uygulamada şu an için İngilizce, Fransızca, Çince, Rusça, Korece, Japonca, İspanyolca ve Almanca dil desteği bulunmaktadır.


Ülkemizde milyonlarca vatandaşın kullandığı uygulama için yakın zamanda gelecek güncellemelerle birlikte Türkçe dil desteği de geleceği belirtildi. Özellikle salgın döneminde dünyaca ünlü video konferans uygulamasına Türkiye’den çok sayıda kullanıcının katılım sağlaması sebebiyle uygulama Türkçe dil desteği de sunacağını açıkladı.

Zoom Üzerinden Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Türkçe dil desteği bulunmayan uygulama üzerinden görüşme esnasında katılımcılara bilgisayar ekranındaki görüntüyü paylaşmak isteyen kullanıcılar, görüşme ekranında yer alan ‘Share screen’ seçeneğini işaretlemeliler. Ayrıca toplantılara kötü niyetli kişilerin katılımını engellemek için açılan toplantı odalarına şifre koyulabilir. Bu sayede toplantıya yalnızca şifreye sahip olabilen kullanıcılar katılım sağlayabilir.


Zoom Uygulaması Ücretli Midir?


Zoom Cloud Meeting uygulaması ücretli mi? sorusu da merak edilen konular arasında. Uygulamanın işleyişi zamana yönelik. 100 kişinin katılım sağladığı bir görüşmede 40 dakikalık süre ücretsiz olarak açıklanıyor. Daha fazla katılımcıyla ve daha fazla süre ile görüşme yapmak isteyen kişilere uygulama 14,99 dolar ücret sunuyor. Yüzlerce kişiyle, aynı anda saatlerce görüşme yapabilmenin pratik ve kolay bir şekilde sunulduğu Zoom Cloud Meeting uygulamasının milyonlarca kullanıcısı bulunuyor.


Salgın süreciyle birlikte sosyal hayatta yaşanan aksamaların en güçlü çözümü olarak görülen uygulama, sürecin getirdiği uzaktan çalışma yönteminin temeli olarak gösteriliyor. Birçok büyük şirket uzaktan çalışma süreci başlattığını duyurmalarının ardından sürece dair yaptıkları detaylı açıklamalarda toplantıların ve yüz yüze görüşmeyi gerektirmeyen durumlarda Zoom Cloud Meeting uygulamasının kullanılacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.