Teknoloji Haberleri

Zyxel Modem Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Zyxel Modem Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Zyxel modem kullanıcı adı ve şifresi değiştirmeye neden ihtiyaç duyulur. Mevcut kullanılan kablosuz internetin bazı dönemlerde ve ya şifrenin çalındığını düşünülen zamanlarda wi fi adını ve şifresini değiştirme gereksinimi duyulur. Güvenlik sorunları oluşması, şifrenin kırılması ve ya geçici şifre verme isteği olabilir. Bu durumlarda zyxel modem şifre değiştirme ihtiyacı duyulur.

Zyxel Modem WiFi Şifre Değiştirme

Zyxel modem wifi şifresi değiştirme işlemi yapmadan önce ethernet kablosu ile Laptop ya da masa üstü bilgisayarınızın modeme bağlı olması gerekir. Ethernet kablosu bağlı ise internet tarayıcı (internet Explorer, choreme, Firefox, Safari, Opera) aracılığı ile işlem yapılmalıdır.

  • Kullandığınız internet tarayıcısının üst bölümde ki adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter tuşuna basınız. Karşınıza Zyxel modem kullanıcı adı ve şifre gelecektir. Kullanıcı adı ve şifre zyxel modemler için varsayılan olarak ayarlanmıştır.
  • Modem kullanıcı adı ve şifresi zyxel modeminizi aldığınız yere göre değişiklik gösterebilir. Modemi kendiniz almışsanız şifre “1234” veya “ttnet”(kesinlikle küçük harflerle olmalı)
  • Modeminizi TTnet bayilerinden aldıysanız şifreniz genelde TTnet olacaktır. Ara yüz kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra modem ara yüzüne giriş yapabilirsiniz. Sistem içine girdikten sonra ana menü içerisinden kablosuz ağ seçeneğine basarak kablosuz ağ ayarları ekranına girmelisiniz.
  • Karşınıza bir ekran gelecek ve ekranda güvenlik kodu WPA2-PSK olarak seçilmelidir. Güvenlik modu altında bulunan otomatik şifre oluştur  seçeneğine tıklarsanız sistem otomatik olarak rast gele şifre oluşturur. Ancak rast gele şifre istemiyor iseniz şifre bölümüne tıklayarak istediğiniz bir şifreyi yazabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz şifreyi yazdığınızda uygula butonuna tıklayarak değişikliği kaydetmiş olursunuz.
Video Kaynağı YouTube: Nusret Doğru

Zyxel WiFi Nerede Kullanılır?

Günümüzde her elektronik cihaz İnternet’teki birçok özelliği kullanmaktadır. Bu cihazlar internete bağlanmak için kablolu bağlantı kullansa da birçok cihaz Wi-Fi internet bağlantısı kullanır. Zyxel wifi şifresini değiştirirken wifi bağlantısını kullanan tüm cihazların yeni şifre ile yeniden bağlanması gerekir. Yeni şifre kullanılarak bağlantı kurulduğunda, cihazlar interneti kullanmaya devam edecektir.

Zyxel Vmg3312 B10b Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Zyxel vmg3312 b10b şifre değiştirme adımlarına modem ara yüzünde ki ayarlar üzerinden yapılır. Zyxel vmg3312 b10b modelleri yeni zamanlarda Türk Telekom logosu ile dağıtıma devam ediliyor. Son zamanlarda hali hazırda zyxel vmg3312 b10b modemi kullanılmaktadır. Bazı dönemlerde modemlerimizin şifresinin çalınması, unutulması gibi bazı sebeplerden kaynaklı şifre değiştirme gereksinimi duyulur.

  • Kablosuz ağ şifresi değiştirme ihtiyacı bu durumlarda mevcut internet ayarlarını bozmadan cihaza ait kablosuz ağ adı ve şifresi değiştirilir.
  • Bağlantınızın kesilmemesi için ethernet üzerinden yapılmasını tavsiye ediyoruz. Dizüstü, masaüstü vb bilgisayarınız ile modeminizin herhangi bir lan portuna ethernet aracılığı ile yaparak başlayabilirsiniz. Web tarayıcının adres yazma kısmına 192.168.1.1 yazarak enter tuşuna basınız.
  • Önünüze kullanıcı adı ve şifre gelecektir. Kullanıcı adı kısmına “admin” şifre kısmına “ttnet” logosu var ise “ttnet” yazmalısınız.
  • Türk Telekom logosu görüyor iseniz şifre kısmına Türk Telekom yazmalısınız. Eğer bu logolar yoksa “1234” yazarak oturum açmalısınız. Eğer şifre hatası alıyorsanız modeminizi resetleyin ve fabrika ayarlarına döndürün. Modemi resetledikten sonra işlemleri tekrar yapmalısınız. Şifre adımları bittikten sonra yeni şifre ve şifre doğrula adımı gelecektir. Bu adımda modem ara yüz şifresi değiştirebilir ve ya direk atlayabilirsiniz.
  • Önünüze gelen ekranda modem ara yüz gelecektir. Ekranın en alt kısmında yer alan ağ ayarı – kablosuz seçeneğine basın. Bu adımdan sonra gelen ekranda isterseniz ağ adını değiştirebilirsiniz. Güvenlik modu bölümüne WPA2-PSK olarak seçin. Otomatik şifre oluştur butonuna basarsanız sisten size rast gele bir şifre verecektir. Ancak rast gele şifre istemiyorsanız şifre kısmına belirlemiş olduğunuz şifreyi girebilirsiniz. 

Bu yazımızda sizlere Zyxel Modem Şifre Değiştirme işlemleri nasıl yapılacağını anlattık, yazımızı faydalı bulduysanız eğer aşağıdan bize oy verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.