Ekonomi

2022 Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu? Emekli Maaşına Zam Yapıldı Mı?

Asgari ücrete yapılacak zammın ardından, milyonlarca memur ve emekli ocak ayında aylıklarına yapılacak zammı heyecanla beklemeye başladı. Bakan Nebati, yapılacak zamma ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken, emekli ve memurların hükümet tarafından korunacağını açıkladı.

Milyonlarca memur ve emekliyi memnun edecek ölçüde zam yapılacağını müjdeleyen Bakan Nebati, yapılacak zammın 3 Ocak 2022 tarihinde netlik kazanacağını duyurdu.

KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Katıldığı bir canlı yayında kendisine yöneltilen, ‘Yeni yılda emekli ve memurların aylık ücretlerine ne kadar zam yapılacak?’ sorusuna karşılık önemli açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, yapılacak zamlarla birlikte milyonlarca emekli ve memurun memnun edileceğine değindi.

Bakan Nebati, yükselen enflasyondan en çok etkilenen kesmin sabit gelirliler olduğunu vurguladı. Nebati, 19 yıllık AK Parti iktidarlığında emekli ve memurların haklarının korunduğunu ve bundan sonraki süreçte de korunacağının altını çizdi.

MUTLU EDECEK BİR İYİLEŞTİRME OLACAK

BAKAN NEBATİ

Memurların beklentilerinin karşılanması için hükümet yetkililerin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Nebati, ücretli memurlar için gerekli adımların atıldığının altını çizerken, Kurumlar Vergisi’nde düşüşler yapılacağını müjdeledi.

Açıklama

Bakan Nebati, KDV’de de önemli yenilikler yapılacağını duyurdu. Nebati, “Vergilendirme sisteminde de önemli yenilikler getiriyoruz. Getirilecek yenilikler ve düzenlemelerle birlikte güzel şeyler olacak.” dedi. Yapılan çalışmaların neticesinde enflasyonun da düşeceğini belirten Nebati, memurlara müjdelerin yakın zamanda verileceğini duyurdu.

Emekliler içinde açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, ilgili bakanlıkların çalışmalarını yürüttüğünü ve yeni yılda yapılacak iyileştirmelerle birlikte emekli vatandaşların alım gücünün yükseleceğini belirtti. Emekli aylıklarında da ek zam gibi yeniliklerin getirilebileceğini vurgulayan Nebati, emeklileri mutlu edecek iyileştirmelerin olacağını söyledi.

OCAK AYINDA AÇIKLANACAK

Ocak ayıyla birlikte asgari ücret, emekli aylıkları ve memur maaşları yükselecek. Asgari ücrete yapılacak zam geçtiğimiz günlerde açıklanırken, milyonlarca asgari ücretlinin aylığında yüzde 50’lik artış yaşandı. Memur ve emeklilerin aylıklarına yapılacak zamlar ise 3 Ocak 2022 tarihinde netleşecek.

image 15
emekli maaşı 2022

ARALIK AYI BEKLENİYOR

Emekli aylıkları her 6 ayda bir yenilenmekte. Emekli aylıklarına yapılan zamlar için son 6 aylık süreçteki enflasyon değerleri karşılaştırılıyor. TÜİK tarafından açıklanan veriler ışığında enflasyon değerinde, emeklilerin aylıklarına zam uygulanıyor.

Yılda iki kez yükselen emekli aylıkları için 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 8,46’lık zam uygulandı. Ocak ile haziran ayları arasındaki enflasyona göre hesaplanan zammın ardından, yılın ikinci çeyreğinde yapılacak zam için aralık ayının enflasyon değerlerinin açıklanması bekleniyor.

TÜİK tarafından paylaşılan verilere göre temmuz ile kasım ayları arasındaki 5 aylık süreçte enflasyon yüzde 10,46’lık yükseliş yaşadı. Buna göre yeni yılda emekli aylıklarına yüzde 10,46’lık zam uygulanacağı kesinleşmiş oldu. Yapılacak zammın netleşmesi için TÜİK tarafından aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları’nın yaptığı anket sonuçlarına göre aralık ayının enflasyon değeri yüzde 3 ile yüzde 5 arasında değişiklik göstermesi bekleniyor. Emekli aylıklarına yeni yılda en az yüzde 15’lik zammın uygulanabileceği tahmin ediliyor.

emekli aylik tahmn 2022
2022 emekli maaşları ne kadar oldu? emekli maaşına zam yapıldı mı? 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.