Ekonomi

2022 yılında taşeron işçilere ek zam! 4D personeli yeni yılda ne kadar maaş alacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni yılda kamuda çalışan taşeron işçilerinin maaşlarına ek zam yapılacağını ve Gelir Vergisi Kanunu’nda ilgili işçiler için düzenlemeler yapılacağını duyurdu.

Emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan ek zamlardan, taşeron işçilerinin maaşlarının da etkileneceği; taşeron işçilerinin maaşları üzerinden gelir vergisi alınmayacağı, alınması gereken verginin ise işçilerin maaşlara ek olarak yansıtılacağı gündemde yer alıyor.

VERGİ DÜZENLEMESİ

4D’li taşeron çalışanlarının ödeyecekleri gelir vergilerinde yeni düzenlemeler yapılacağı konuşuluyor. Brüt aylık ücreti 5 bin liraya dek olan personellerden vergi alınmayacağı belirtiliyor. Aylık brüt ücreti 5 bin liradan daha fazla olan personellerden ise aylık ücretlerinin 5 bin liralık kısmı için vergi kesilmeyecek. Ek olarak vergi alınmayacağı gibi, alınması gereken gelir vergisinin işçilerin maaşlarına yansıtılacağı aktarıldı. Alınacak kararlar ile birlikte kamu personellerinin gelir vergisi düzeylerinde de düşüşler yaşanacak.

3 OCAK’TA BELLİ OLACAK

3 Ocak 2022 tarihi 4D’li çalışanlar için önem arz ediyor. İlgili tarihte aralık ayının enflasyon oranlarıyla birlikte emekli ve memurlara yapılacak zamlar, vergi düzenlemeleri ve gündemde yerini koruyan ek zam başlığı netleşecek. Bununla birlikte 4D’li çalışanların maaşlarının ve vergi düzenlemelerinin de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.