Ekonomi

3600 Ek Gösterge ile ilgili flaş gelişme: Herkes bunu bekliyordu 4 Nisan’da açılıyor

Milyonlarca memuru yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.  Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 4 Nisan tarihinin memur ve memur emeklileri için oldukça önemli olduğunu, 4 Nisan’da 4688 sayılı kanunun tartışmaya açılacağını açıkladı.

Yalçın, ek göstergelerin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtirken, “Toplu sözleşmede aldığımız karar gereğince ek göstergelerde hem 3600 ek gösterge olarak kamuoyuna kurulan cümlelerin hem de ek gösterge sisteminin yeniden düzenlenmesi için omurgadaki bozuklukların düzeltilebilmesi ve toplumun her kesmini mutlu edecek bir tablonun oluşturulması bizim temennimizdir.” ifadelerini kullandı.

Üçüncü Toplantı 10 Mayıs’ta

Yalçın, 3600 Ek Gösterge Komisyonu tarafından yapılacak üçüncü toplantının 10 Mayıs Pazar günü düzenleneceğini duyurdu. Ek gösterge konusunun memurlar ve memur emeklileri için hayati bir önem taşıdığına değinen Yalçın, ek göstergelerin toplumun her kesmini memnun edecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini savundu.

Düzenlenmesi gerekli kararlar hakkında da örnekler sunan Yalçın, ek göstergeye tabii tutulmayan kamu görevlileri için ek gösterge getirilmesinin zorunluluk olduğunu, emekli aylıklarında ve ikramiyelerinde de iyileşmelerin gerçekleştirilmesi gerektiğini aktardı.

6 Başlıkta Görüşülecek

4 Nisan tarihinde ek gösterge konusunun tartışmaya açılacağını belirten Yalçın, görüşmelerin 6 başlıkta ele alınacağını kaydetti. Yalçın, “Kongrenin ardından yol haritası oluşturulacak. 4688 sayılı kanunda değiştirilmesi gerekenler hakkında yoğun bir gündem maddesi oluşturacağız. Tek temennimiz 7.dönem toplu sözleşmeye bırakılmadan kanunların acil bir şekilde geliştirilmesi ve uluslararası kurallara göre yeniden düzenlenmesidir.” ifadelerinde bulundu.

‘Enflasyon Göz Önünde Bulundurulmalı’

Memurların enflasyona yenik düştüğüne değinen Yalçın, ekonomik açıdan yaşanılan sıkıntıların memur ve memur emeklilerini her açıdan zor bir durumda bıraktığının altını çizdi. Memurların alacakları zamların sonraki aylarda kaybolmaması sebebiyle bir an önce çözüm üretilmesi gerektiğini belirten Yalçın, enflasyonun da alınacak kararlar da göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

Emekli maaşlarında kesinti yaşanabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.