Ekonomi

8 Mart benzin, mazot, motorin fiyatı ne kadar oldu? Akaryakıta bir zam daha geldi

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan siyasi kriz neticesinde yükselen brent petrol fiyatları ABD’nin, Rusya’ya yönelik sert söylemleri sebebiyle zirveyi gördü. ABD’nin, Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan krizde Ukrayna’ya destek vermesi ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar uygulaması neticesinde 100 dolar seviyelerini aşan brent petrol fiyatları yaptırımlarla birlikte hızla yükseldi.

140 Dolara Yaklaştı

Brent petrol fiyatları ABD’nin, Rusya karşıtı söylemleri ve ambargo hazırlığı sebebiyle hızlı bir şekilde yükselişe geçti. 2014’ten beri 8 yıllık süre içerisinde ilk kez 100 dolar seviyelerini aşan brent petrol fiyatları son günlerdeki gelişmelerle birlikte 139 dolara kadar tırmandı. Gece yarısı 140 dolar seviyelerine yaklaşan brent petrol fiyatları, güncel fiyatıyla 130 dolar olarak işlem görüyor.

8 Mart Akaryakıta Büyük Zam Kapıda

Brent petrol fiyatlarının yükselmesi ise direkt olarak akaryakıt istasyonlarındaki fiyatları etkileyecek. Artış kaynaklı zamların bu gece itibarıyla geçerlilik kazanacağı belirtildi. Gece yarısı yapılacak zamlarla birlikte benzin ve motorinin litre fiyatında büyük artış yaşanacak.

Benzinin litre fiyatı yapılacak zamlarla birlikte şu şekilde olacak:

  • İstanbul- 19 lira 25 kuruş
  • Ankara- 19 lira 34 kuruş
  • İzmir- 19 lira 40 kuruş

20 lira barajını aşarak rekora imza atan motorinin litre fiyatı da zamlardan etkilenecek. Gece yarısı itibarıyla motorinin litre fiyatı şu şekilde olacak:

  • İstanbul- 22 lira 20 kuruş
  • Ankara- 22 lira 30 kuruş
  • İzmir- 22 lira 32 kuruş

Yarın Bir Zam Daha Yapılacak

Bu gece itibarıyla geçerlilik kazanacak olan zamma ilave olarak yarın ek bir zam daha yapılacağı belirtiliyor. Yarın itibarıyla motorinin litre fiyatında 2 lira 35 kuruş ve benzinin litre fiyatında 1 lira 15 kuruş artış yaşanacağı aktarıldı. İki gün içerisinde yapılacak zamlarla birlikte motorinin litre fiyatını 25 lirayı, benzinin litre fiyatı ise 24 lirayı bulacak.

Eşel Mobil Sistemi Yeniden Uygulamaya Alınacak mı?

Eşel mobil sisteminin uygulamada olduğu dönemde benzin, motorin ve LPG’ye yapılan zamlar pompaya yansımıyordu. Dilek Güngör tarafından yeniden gündeme getirilen eşel mobil sisteminin uygulamaya alınıp, alınmayacağı hakkında henüz bir bilgi paylaşılmadı. Ayrıca Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından yapılan açıklamada KDV’de indirim getirilmesi durumunda motorinin litre fiyatında 5 lira düşüş yaşanabileceği belirtilmişti. Hükümet yetkilileri her iki öneri için de sessizliğini koruyor.

Getir Çalışma Saatleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.