Altın Fiyatları

Altın için yeni uygulama: 1 Mart’tan itibaren 81 ilde başlıyor!

Kur fiyatlarının artmasıyla birlikte eş zamanlı olarak Türk lirası karşısında hızla değer kazanan altının gram fiyatı, geçtiğimiz yıl bin lira barajını aşarak tarihi bir rekora imza atmıştı. Altındaki hızlı değer kazancı hükümet yetkililerini harekete geçirdi. Alınan yeni önlemlerle birlikte altının fiyatını 700 lira seviyelerine düşüren hükümet yetkilileri, Türk lirasına değer kazandıracak yeni formüller üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den altın için uygulanacak yeni formül açıklandı. Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri konu başlığını canlı yayında açıklayan Bakan Nebati, yastık altında tutulan altınların ekonomiye kazandırılacağını, yeni uygulamanın mart ayından itibaren Türkiye genelinde en az bir adet olmak şartıyla toplamda 1500’den fazla kuyumcuyla ortaklaşa olarak gerçekleştirileceğini kaydetti.

Altınla İlgili Yeni Uygulama

Altının ekonomiye kazandırılarak Türk lirasına yeniden değer kazandırmak isteniyor. Yeni modelle ilgili detayları paylaşan Bakan Nebati, yastık altında biriktirilen altınların ekonomiye kazandırılmak istendiğini, bütüncül olarak finanse edilecek ve yurt içindeki tasarrufu geliştirecek olan modelin, etkin yatırımları da yönlendireceğini ve hepsinin sonucunda Türk lirasında tasarrufu arttıracağını aktardı. Türk lirasının değer kazanabilmesi için yastık altında biriktirilen altınların Türk lirasına çevrilmesi hedefleniyor.

Türkiye Genelinde Kuyumcularla Ortaklaşa Hareket Edilecek

Bakan Nebati, hedeflerin gerçekleştirilmesi için Türkiye’nin 81 ilinin tamamında en az bir adet olmak koşuluyla kuyumcular belirlenecek ve programa dahil edilecek. Fiziki altın tasarrufları kolay ve güvenle kuyumcu ve bankalar vasıtasıyla finanse edilecek. Talep durumunda da geri alınabilecek. Altınlar için kurulacak hesaplara fiziki altınlar kolaylıkla yatırılabilecek, ayrıca altınların Türk lirasındaki tutarı da aynı şekilde altın dönüşümlü mevduat ve katılım hesabı açılarak değer korumasından faydalanılacak. Bu sayede de herhangi bir risk durumu olmadan kazanç sağlanabilecek. Fiziki altınlar bankalara teslim edilebilecek. Bankaların yanı sıra kurulacak yeni platformlar veya kuyumcular da aracı olarak görev alacak. Türkiye genelinde anlaşmalı 1500’den fazla kuyumcu olacak ve vatandaşlar bu kuyumculara giderek fiziki altınlarını teslim edebilecek. Yıl sonuna kadar uygulamanın en az bin kuyumcuyla birlikte başlatılacağı duyuruldu.

Altınlar Yatırım Olarak Yatırılabilecek

Sistem özetle vatandaşların birikimi olan altınları bankalar ve kuyumcular gibi kurumlara teslim ederek aynı oranda değer kazanabilmesini sağlayacak. Ayrıca altınlarını değer kazanması için teslim eden vatandaşlar istedikleri zaman aynı oranda altını geri alabilecek.

Altınlar şu kurumlara yatırılabilecek:

Altın teslim yerleri-

  • Banka
  • Kurulacak platformlar
  • Anlaşmalı kuyumcular

Altın çekim yerleri-

  • Banka
  • Anlaşmalı kuyumcular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.