BilgiYaşam

Dünya kırmızı alarma geçti: BA.2 nedir, belirtileri neler?

Koronavirüs ortaya çıktığı günden bu yana dünya gündeminden düşmüyor. Covid-19’un bugüne dek birçok varyantı ortaya çıktı. En son Güney Afrika’da başlayarak tüm dünyaya yayılan Omicron varyantı sebebiyle vaka sayıları yeniden yükselirken, Ba.2 adından yeni bir varyantın daha türediği açıklandı.

Omicron varyantına kıyasla 1,5 kat daha fazla bulaşıcılığa sahip olan BA.2 için yapılan testlerde sonuç vermiyor. Covid-19 testleri sonucunda pozitif vakaların anlaşılamadığı belirtilirken, vatandaşların dikkatli olması gerektiği konusunda uyarılar yapılıyor.

BA.2 Varyantı Nedir?

BA.2, Omicron’un bir alt varyantı olarak tanımlanıyor. Yayılım hızı ve zor tespit edilmesi sebepleriyle diğer varyantlardan çok daha güçlü olduğu belirtilen BA.2 varyantı için korkutan uyarılar yapılıyor. BA.2 varyantı hakkında açıklamalarda bulunan virolog Tom Peacock,  “BA.2, Hindistan ve Filipinlerde görülen Omicron’a benziyor. Ayrıca Danimarka, İngiltere ve Almanya’daki BA.1’e göre de çok daha hızlı büyüyor.” ifadelerinde bulundu.

BA.2 Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Dr. Andy Pekosz, BA.2 varyantında Omicron varyantına benzer belirtilerin yaşandığını belirtirken, BA.2’nin görüldüğü hastalarda öksürük, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, halsizlik gibi belirtilerin ortaya çıktığını aktardı.

ba2 virus 2022
BA.2 nedir, belirtileri neler?

BA.2 Neden Gizli Omicron Olarak Tanımlanıyor?

BA.2’nin Omicron varyantının gizli hali olduğu yorumlanıyor. Bunun sebebi olaraksa BA.2’nin tespit edilebilmesindeki zorluklar işaret ediliyor. Omicron varyantına benzer belirtilerin yaşandığı BA.2’nin yayılım hızı da Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘en tehlikeli varyant’ olarak belirtilen Omicron varyantından fazla. Yapılan testlerinde sonuç vermediği BA.2 için yeni önlemlerin alınması planlanıyor.

BA.2 Aşı Yaptıranlara Bulaşır mı?

Aşı yaptıranların BA.2’ye yakalanıp, yakalanmadığı da merak edilen konular arasında. BA.2 varyantı bugüne dek yapılan aşılardan daha kuvvetli bir etkiye sahip. Bu sebeple aşı yapılan bünyelerde de BA.2 görülebiliyor. Ancak hastalığın çok daha hafif atlatılabildiği belirtildi.

BA.2 Yeni Salgın Olabilir

Omicron varyantının çıkış noktası olarak bilinen Güney Afrika’daki bilim insanları kırmızı alarm verdi. Omicron varyantının yayılım hızı ve etkisi hakkında korkutan açıklamalarda bulunan bilim insanları, BA.2’nin çok daha tehlikeli olduğu hakkında bilgiler paylaşıyor. Omicron varyantının tespit edilebilir olduğuna değinen bilim insanları, BA.2’nin tespit edilememesi sebebiyle yeni bir salgın oluşturabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Güney Afrika Hükümet Danışmanı Tulio De Oliveira, BA.2 varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Konuşmasında BA.2 varyantı için “Yeni Omicron” tanımlaması yapan Oliveira, “Deve hörgücüne benzer bir salgınla karşı karşıya kalabiliriz.” ifadelerine yer verdi.

‘Dünya Tedarik Zincirini Etkileyecek’

Mikrobiyoloji Uzmanı Mehmet Ünlü ise dünya tedarik zincirinin BA.2 varyantından büyük oranda etkileneceğini belirtildi. Ünlü, “Çin önlemlerini aldı ve limanlarını kapatıyor. BA.2 varyantı Omicron’dan çok daha farklı. Omicron varyantına yakalanan kişiler dahi BA.2’yi kapabiliyor. Dünya tedarik zincirini ciddi oranda etkileyecek. Lojistik durma noktasına gelebilir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.