Kampanyalar

BİM fiyatların düşeceği tarihi duyurdu!

Artan enflasyon ve kur değerleriyle birlikte Türkiye’de hayat pahalılığı hızla yükselirken, yükselişten en fazla etkilenense market ürünleri oldu. Gıdadan, kişisel bakıma, kozmetikten, ev eşyalarına bütün ürünlere peş peşe zam yapıldı. En fazla zam ise temel gıda ürünlerine yapıldı.

Un, şeker, süt, sıvıyağ gibi temel gıda ürünlerine getirilen zamlarla fiyatlar hızla yükseldi. Alım gücü düşen vatandaş, temel gıda ürünlerine erişmekte güçlük çekti. Süt fiyatları 10 liranın üzerine tırmanırken, sıvıyağ fiyatları 150 liranın üzerine çıktı.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik önlem paketiyle birlikte kur fiyatları sert düşüş yaşadı. 18 liraya kadar tırmanan dolar 11 lira seviyelerine kadar gerilerken, euronun değeri ise 13 liraya kadar düştü. Bununla birlikte Türk lirası yüzde 35’in üzerinde değer kazandı.

Türk lirasının yaşadığı değer kazancıyla birlikte vatandaşlar kur fiyatlarındaki düşüşün etiketlere ne zaman yansıyacağını merakla bekleme başladı. Özellikle gıda ürünlerindeki zamların geri alınmasını talep eden vatandaşlar, market ürünlerinden açıklama beklerken; Türkiye’nin en değerli market zincirlerinden biri olan BİM’in yetkilileri, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

ZAMAN ALACAK GİBİ DURUYOR

Konuyla ilgili Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı, aynı zamanda BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç açıklamalarda bulundu. Aykaç, kur fiyatlarındaki sert düşüşün olumlu olduğunu belirtti. Marketlerde yer alan ürünlerin değerini alış fiyatlarının belirlediğini aktaran Aykaç, kur fiyatlarının düşüşüyle reyonlarda yer alacak ürün etiketlerinin de düşeceğini ancak bunun zaman alacağını kaydetti.

HERKES DESTEK VERMELİ

Aykaç, reyonlarda yer alan birçok üründe arz sıkıntısı yaşandığına değindi. Arzla birlikte oluşan ambalaj ve kağıt gibi sorunlarında market zincirleri için ciddi sıkıntılar olduğunu belirten Aykaç, tüketicilerin son dönemdeki talep artışının da tedarik zincirini sekteye uğrattığını, dolayısıyla arz talep dengesinin bozulduğunu açıkladı. Üretimin ekonomideki sıkıntılarla birlikte öneminin arttığına değinen Aykaç, perakendecilerin yoğun çaba sarf ettiğini, vatandaşı rahatlatabilmek için herkesin destek vermesi gerektiğini duyurdu.

DENETLEMELER ARTTIRILACAK

Öte yandan hükümet yetkilileri kur fiyatlarındaki sert düşüşün ardından etiketlerin değiştirilmesi gerektiği kanısında. Kur fiyatlarındaki artış döneminde hızla zam yapıldığını belirten hükümet yetkilileri, kur fiyatlarındaki düşüşün ardından da aynı hızda etiket fiyatlarında indirim uygulanmasını talep ediyor.

Ticaret Bakanı Mehmet Kuş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada denetlemelerin arttırılacağını açıkladı. Tedarik zincirinde yer alan her aşamaya dair denetlemelerin süreceğini belirten Kuş, zincirin halkasında fiyat etiketine etki edecek herkese cezalar verileceğinin altını çizdi.

VİCDAN SAHİBİ HERKES ETİKETLERİ DEĞİŞTİRMELİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir canlı yayında market zincirlerine seslenerek, “Vicdan sahibi herkes kur fiyatları yükselirken yapılan zammı, aynı şekilde geri almalı.” diyerek market zincirlerine seslendi. Erdoğan, stokçulukla mücadele edileceği gibi ürün fiyatlarına fahiş fiyatlar uygulayanlar hakkında da cezaların arttırılacağına değindi.

image 17
BİM fiyatların düşeceği tarihi duyurdu!

Araç Borcu Nasıl Sorgulanır? 2022

Aracınızın herhangi bir borcu olup olmadığını yerinizden kalkmadan internetten öğrenebilir ve yine isterseniz internetten ödeyebilirsiniz. Araç sahipleri araçlarına ait olan bütün borçları vaktinde ödemelidir. Geciken bütün borçlar hemen faize girer ve çok daha fazla miktarda ödemek zorunda kalabilirsiniz. Gecikmeye giren borçlar konusunda Maliye Bakanlığı’ndan bir uyarı da alabilirsiniz. Araçlara dair birden fazla borç vardır. Bunları…

Continue Reading Araç Borcu Nasıl Sorgulanır? 2022

Ehliyet sahipleri dikkat! Bunu yapmayanlara ceza kesilecek!

Sürücü ehliyetine sahip olan vatandaşlar için çok önemli bir duyuru yayımlandı. Yapılan duyuruya göre sürücü ehliyetlerini 31 Aralık 2022 tarihine dek yenilemeyenlere büyük miktarlarda ceza kesilecek. Ceza kesilmemesi için kalan 11 aylık süreçte ehliyetlerin yenilenmesi gerekiyor. Hangi Gruptaki Sürücü Belgelerine Ceza Kesilecek? İçişleri Bakanlığı 2016 yılında sürücü belgelerinin yenilendiğini duyurdu. Yenilenen sürücü ehliyetleriyle birlikte 1…

Continue Reading Ehliyet sahipleri dikkat! Bunu yapmayanlara ceza kesilecek!

Memur ve memur emeklilerine yüzde 7,5 zam yapılacak!

Hükümet yetkililerin 3 Ocak 2022’de açıkladığı yeni maaşların ne zaman hesaplara yatırılacağı milyonlarca vatandaş tarafından merak konusu olmuştu. Sorunun yanıtı bugün netlik kazandı. Meclise sunulan kanun teklifinde memur ve emeklilere getirilecek zamların yanı sıra yeni doğalgaz tarifeleri ve Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili düzenlemeler bulunuyor. Meclise sunulan kanun teklifinin bugün itibarıyla kabul edildi. Resmi Gazete’de…

Continue Reading Memur ve memur emeklilerine yüzde 7,5 zam yapılacak!

Emekliler dikkat: Yarından itibaren 1000 lira hesaplara yatırılacak!

Artan ekonomik sıkıntılara çare üreterek vatandaşların refahını arttırmak isteyen hükümet yetkilileri getirilen yasayla birlikte emekli aylıklarındaki alt limiti 2 bin 500 lira olarak belirledi. Emekli aylıklarına yapılan zamma ek olarak zamma karşın 2 bin 500 liranın altında olan emeklilere ek bir zam daha getirildi. Bu kapsamda 2021 yılında emekli aylığı bin 500 lira olanların aylıklarına…

Continue Reading Emekliler dikkat: Yarından itibaren 1000 lira hesaplara yatırılacak!

31 Ocak’a kadar markete gidenlere para verilecek!

Akbank oluşturduğu yeni kampanyasını duyurdu. Kampanya kapsamında Akbank müşterileri yapacakları market alışverişleri için para kazanacak. 31 Ocak’a kadar Akbank kartlarıyla yapılacak internet alışverişleri de dahil olmak üzere tüm market harcamalarında yüzde 2, toplamda ise 100 lira değerinde chip para kazanılabilecek. Kampanya ile ilgili detayları da paylaşan banka 31 Ocak tarihine kadar başvuruların alınacağını ve kampanya…

Continue Reading 31 Ocak’a kadar markete gidenlere para verilecek!

Şekilli Nick Yazma – Şekilli İsim Yazma

Şekilli Yazı Yazma Şekilli nick yazma genellikle oyuncuların tercih ettiği bir nicktir. Bunun dışında sosyal medyada aktif olan kişilerin de tercih ettiği lakaplardır. Ayrıca ismini tam olarak kullanmak istemeyen kişilerde sıklıkla şekilli nick kullanır.Özellikle oyunlarda nick kullanımı en yaygın olan durumlardan biridir. Çünkü nick kullanımı ile oyundaki durumla ilgili bir ön izlenim verilebilir. Şekilli Nick…

Continue Reading Şekilli Nick Yazma – Şekilli İsim Yazma

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.