Teknoloji Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Elon Musk’a Türksat 5B Temalı NFT Hediyesi!

Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın CEO’su dünyanın en zenginleri listesinde yer alan Elon Musk ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musk’a uzay temalı bir NFT hediye olarak verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tesla’nın CEO’su Elon Musk arasında gerçekleştirilen görüşmede uzay teknolojisi başta olmak üzere güncel teknoloji ve elektrikli otomobillere ilişkin birçok konu değerlendirildi. Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Elon Musk’a armağan ettiği uzay temalı NFT dikkatleri çekti.

Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, dünyanın en değerli uzay taşımacılığı firması olan SpaceX’inde Kurucu Üyesi konumunda. Elon Musk, uzay taşımacılığı ve uzay teknolojisi alanlarındaki tecrübesiyle dünya çapında ün kazanmış durumda. SpaceX’in Kurucu Üyesi olan Elon Musk, aynı zamanda dünyanın en değerli elektrikli otomobillerini üreten Tesla’nın CEO’su. Elektrikli otomobil üretimi konusunda da tecrübe sahibi olan Elon Musk ile görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turksat 5B’nin uzaya gönderilmesi ve yerli otomobilin batarya üretimi konusunda ortaklık çağrısında bulundu.

TURKSAT 5B PAZAR GÜNÜ UZAYA GÖNDERİLECEK

Elon Musk ile görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi iletişim ve haberleşme alanlarında kuvvetlendirecek Türksat 5B uydusunun uzaya gönderilmesi konusunda Elon Musk ile değerlendirmelerde bulundu. Türksat 5B uydusuyla birlikte Türkiye, haberleşme konusunda güç kazanacak. Türksat 5B, beşinci nesil bir uydu olmasıyla göze çarpıyor.

Türksat 5B uydusu, Elon Musk’ın Kurucu Üyesi olduğu SpaceX’in, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral Üssü’nden Pazar günü uzaya gönderilecek. Falcon 9 roketiyle ateşlenecek olan Türksat 5B uydusuyla bir ilk gerçekleştirilecek. Türksat 5B, üretiminin tamamı yerli ekipmanlarla oluşturulan ilk uydu konumunda.

BATARYA ÜRETİMİNDE İŞ BİRLİĞİ

Türksat 5B uydusunun uzaya gönderilme süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Elon Musk, yerli otomobilin batarya üretimi konusunda da iş birliği yapılmasına karar verdi. Konu hakkında henüz detaylar paylaşılmazken, yerli otomobilin batarya üretiminde TOGG ile Tesla’nın ortak çalışmalar yapabileceği belirtiliyor.

NFT HEDİYESİ

Görüşmenin sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türksat 5B gibi Türksat 5A’nında üretiminde Türkiye ile iş birliği gerçekleştiren Elon Musk’a, Türksat 5A’nın uzaya gönderiliş sürecinde çocukların çizdiği resimlerden oluşan, Türksat ve uzay temalı bir NFT hediye etti.  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından yapılan duyuruda, NFT’nin gönderilişiyle ilgili bir detay paylaşılmazken, Erdoğan’ın hediye ettiği NFT’nin içeriği hakkında şu görsel yer aldı:

turksat temali
cumhurbaşkanı erdoğan’dan elon musk’a türksat 5b temalı nft hediyesi! 3

NFT NEDİR?

NFT kısaca herhangi bir dijital varlığın, üretici dışında kimsenin taklit edemeyeceği şekilde açılan dijital bir defterde depolanan verinin en küçük birimidir. NFT fotoğraf, video gibi görsel, ses gibi işitsel herhangi bir veriyi barındırabilir. NFT son dönemde oldukça yaygınlaşırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Elon Musk’a hediye ettiği NFT dikkatleri üzerine çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.