Ekonomi

Diş Çektirme Fiyatları 2022 – Diş Çektirme Ne Kadar?

Diş sağlığı, hem toplum hem de birey sağlığı için oldukça önemlidir. Nitekim diş sağlığına önem gösterilmemesi durumunda nefes kokusu ve benzeri rahatsızlıklar yaşanabilir, dolayısıyla günlük yaşamda kurulacak iletişimlerde karşı tarafta etkileşim kurulacak kişi veya kişiler rahatsız edilebilir. Bununla birlikte diş sağlığında yaşanacak olumsuz durumlar farklı fonksiyonel bozukluklara da sebep olabilir. Örnek vermek gerekirse diş etinde oluşan iltihaplanma kulak sağlığına da zarar verebilir.

Dişlerin çürümesi ise diş sağlığına önem gösterilmemesi durumunda yaşanacak en olumsuz sonuç olarak gösterilebilir. Dişlerin veya dişin çürümesi durumunda, diş etlerinde iltihaplanma ve ağız kokusu oluşacaktır. Sonucunda da mecburi olarak diş çektirme operasyonu gerçekleştirilecek ve sonucunda diş kaybı yaşanacaktır.

Diş Çektirme Fiyatları

Ağız sağlığı için oldukça önem arz eden dişlerin bakımı için yeterli özen gösterilmediği taktirde dişlerde çürüme yaşanacak ve diş çektirmek kaçınılmaz bir son olacaktır. Dişlerinde çürüme gören kişiler ise diş çektirme ücretini merak ediyor. Diş çektirme fiyatı 2022’de zamlanarak, geçtiğimiz yıla göre 50 liralık artış yaşamıştır.

Sigortalı olan kişiler devlet hastanelerinde gerçekleştirecekleri operasyon sonucunda herhangi bir ücret ödemez. Ancak sigortalı olunmaması durumunda veya özel sağlık kuruluşlarında diş çektirme operasyonu gerçekleştirilecekse belirli bir ücret ödenir. Bu ücret çekilecek diş sayısı, operasyonda gerçekleştirilmesi gerecek malzeme sayısı ve özel sağlık kuruluşlarına göre farklılık gösterecektir. Ancak ortalama olarak diş çektirme tutarı 2022’de 75 lira ile 500 lira arasında farklılık göstermektedir.

Devlet Hastanelerinde Diş Çektirme Ücreti Alınır mı?

Sigortalılar devlet hastanelerinde gerçekleştirecekleri operasyon veya operasyonlar için herhangi bir ücret ödemez. Ancak sigortalı olmayan kişiler diş hastanelerinde gerçekleştirecekleri işlemler için ücret ödemek durumundadır. Ödenecek ücret, yapılacak işleme göre farklılık gösterir. Diş çektirme operasyonu için de ücret talep edilir.

  • Sigortalı olmayan kimseler geçtiğimiz yıl diş çektirme ücreti olarak ortalama 200 lira tutarında ödeme yapıyorlardı.

Ancak diş çektirme fiyatı 2022’de zamlanarak yükseliş gösterdi.

  • 2022 diş çektirme fiyatı ise 220 lira ile 350 lira arasında farklılık göstermektedir. Bu ücret yapılacak operasyona göre farklılık gösterecektir.

Göz Lazer Ameliyatı Fiyatları

dis cektirme ne kadar
Diş Çektirme Fiyatları 2022 – Diş Çektirme Ne Kadar?

Gömülü Diş Çekimi Nedir?

Diş çekimi operasyonu farklılık göstermektedir. Gömülü diş çekimi ve diş çekimi olarak ayırt edilecek operasyonlar arasında gömülü diş çekimi pek bilinmemektedir. Gömülü diş çekimi, 20 yaş dişinde oluşan hasar sonucunda, 20 yaş dişinin bulunduğu bölgeden cerrahi bir müdahale ile alınması işlemi olarak tanımlanabilir. 20 yaş dişine genellikle sert yapıdaki besinlerin tüketiminde ihtiyaç duyulur. Ancak yaş ilerledikçe çene kaslarının gerilmesi sonucunda çenede küçülme yaşanır. Sonucunda ise 20 yaş dişi ağız yapısında kendisine yer bulamaz ve çevresindeki dişlere baskıda bulunmaya başlar. Bu durumda da ağız yapısında bozulmalar yaşanır ve dişlerde problemler oluşur. Bu sebeple 20 yaş dişinin çekilmesi zorunlu bir işlem olarak görülebilir.

Diş Çekimi ile Gömülü Diş Çekimi Arasındaki Fark

Diş çekimi, 20 yaş dişinin yanı sıra ağız yapısına zarar veren ve hasar oluşan tüm dişlerde uygulanan operasyon olarak görülebilir. Gömülü diş çekimi ise belirli bir yaştan sonra mecburi olarak yapılması gereken ve 20 yaş dişi özelinde yapılan işlemdir.

Gömülü Diş Çekimi Ne Kadar?

Diş çekimi ile gömülü diş çekimi arasındaki bir farklılıkta operasyonun maliyetidir. Gömüşü diş çekimi, diş çekimine kıyasla daha masraflı bir işlemdir. Gömülü diş çekimi fiyatı 2022’de zamlanarak, 1200 lira seviyelerine kadar yükselmiştir. Sağlık kuruluşuna göre farklılık gösteren ücretin tutarı minimum ise 700 liradır.

Diş Çekimi Ne Kadar Sürer?

Diş çekimi işlemi, operasyona ve hekime göre farklılık göstermektedir. Genellikle yarım saat ile 3 saat arasında süren işlem, belirtilen sürelerden daha az veya daha fazla sürebilir. Ağız yapısında oluşan iltihaplanma, diş sağlığında oluşan problemlerin diş etine verdiği zarar ve benzeri olumsuz durumlar neticesinde operasyon uzayabilir. Operasyonlarda lokal anestezi veya anestezi kullanılabilir.

TDB Fiyatları – 2022

Türkiye Diş Hekimleri Birliği tarafından 2022’de diş sağlığı için ihtiyaç duyulan operasyonlar için mali bir öneri tablosu oluşturulmuştur. TDB’nin, 2022 yılı için belirlediği ve paylaştığı fiyat listesi şu şekilde:

  • Muayene- 145 lira / 175 lira,
  • Röntgen- 80 lira,
  • Tomografi- 255 lira,
  • Çene tomografisi- 550 lira,
  • Diş çekimi- 230 lira / 350 lira,

Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.