Ekonomi

Doğalgaz faturasına iklim tarifesi getirildi! Soğuk illerde faturalar daha uygun olacak!

Ekonomik sıkıntılar, hayat pahalılığı ve işsizlik sebebiyle faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlar için faturalandırma sistemine düzenlemeler getirildi. Yeni yılla birlikte elektrik ve doğalgaz faturalarında kademeli faturalandırma modeli uygulanacak.

Yeni modelle birlikte fazla enerji kullanımı gerçekleştiren hanelere maliyetler yansıtılırken, enerjiden tasarruf eden hanelere düşük tutarda faturalar gelebilecek. Özellikle elektrik faturalarıyla ilgili yapılan detaylı açıklamada, devletin belirleyeceği sınırın üzerinde kullanım gerçekleştiren hanelerin faturalarında artışlar yaşanacağı; belirlenen sınırın altında elektrik kullanımı gerçekleştiren hanelere ise indirimler uygulanacağı belirtildi.

Kademeli faturalandırma modeline ek olarak doğalgaz faturalarına iklim tarifesi getirilecek. Yeni yılla birlikte iklimi soğuk olan illerde faturalara indirimler uygulanacak. Böylece soğuk illerde doğalgaz faturaları hanelere çok daha uygun fiyata gelecek.

DOĞALGAZ FATURALARINDA YENİ SİSTEM

Ak Parti yetkilileri faturalarını ödemekte güçlük çeken haneler için yeni sistemler oluşturdu. Geçtiğimiz ay açıklanan kademeli tarifeyle birlikte elektrik faturaları belirli bir sınıra göre farklılık gösterecek. Fazla kullanan hanelere maliyetler yansıtılırken, sınırın altında kullanım gerçekleştiren hanelere indirimler uygulanacak.

Elektrik faturalarına getirilen yeni sistemin ardından gözler doğalgaz faturalarına çevrildi. Doğalgaz faturalandırmalarıyla ilgili de çözüm arayışında olan hükümet yetkililerinin yeni bir model üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiği aktarıldı. Yeni modele göre doğalgaz faturaları iklime göre farklı şekilde tarifelere ayrılacak. Yeni model üzerinde Enerji Bakanlığı ile doğalgaz dağıtım şirketlerinin çalışmaları sürüyor.

DOĞALGAZ FATURALARINA İKLİM TARİFESİ

Hükümet yetkililerinin doğalgaz faturalarında da elektrik faturalarına getirilen kademeli ödeme sistemine benzer şekilde bir model üzerinde çalışma gerçekleştirdiği ancak kademeli tarifenin doğalgaz faturalarında adaletsizliğe sebep olacağı düşüncesiyle yeni bir modeli gündeme taşıdıkları aktarıldı.

Yeni modele göre doğalgaz faturaları kullanıma göre değil, iklim farklılıklarına göre birbirinden ayrılacak. Soğuk hava koşullarına sahip illerde faturalarda indirimler oluşturulurken, sıcak hava koşullarına sahip illerde ise faturalarda artışlar yaşanabilecek.

Hükümete yakın kaynakların aktardığı bilgilere göre yetkililer kademeli faturalandırma sisteminin doğalgaz faturalarında adaletsizliğe sebep olacağı düşüncesiyle yeni bir model geliştirdi. Soğuk iklime sahip bölgelerde tüketilen gaz ile sıcak iklime sahip bölgelerde tüketilen gazın aynı olmayacağını düşünen yetkililer; doğalgaz faturaları için iklim tarifesi modelinin uygun olacağına karar verdi.

Yeni tarifeyle birlikte Adana’da tüketilen gaz ile Kars’ta tüketilen gazın fiyatlandırması aynı olmayacak. Adana’da fazla miktarda gaz tüketen kişilerin faturalarında maliyet artışları yaşanırken, Kars’ta gaz tüketen kişilerin faturalarında indirimler uygulanacak.

ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLÜYOR

Hükümet yetkililerinin yeni tarife üzerinde çalışmalarını sürdürmeye devam ettiği, Enerji Bakanlığı ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin yapacakları görüşmelerle birlikte yeni tarifenin detaylarının aktarılacağı belirtildi. Yetkililer yeni yılla birlikte faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlara kolaylık sağlamak istiyor.

Yapılan çalışmaya göre Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır veya Sivas gibi soğuk illerde ki tüketim miktarlarına uygulanacak kademeli tarife ile Antalya, İzmir ve Adana gibi şehirlerin kış şartlarını daha hafif geçirdiği için geçerli olacak kademeli tarife farklı olabilir.

KADEMELİ FATURALANDIRMA

Doğalgaz faturalarına getirilecek iklim tarifesine benzer şekilde elektrik faturalandırma sisteminde de yeni yılla birlikte değişiklik yaşanacak. Yapılacak düzenlemelerle birlikte Enerji Bakanlığı tarafından yakın zaman içerisinde açıklanacak oranda tüketim gerçekleştiren vatandaşlara indirimli faturalar yansıtılacak. Sınırın üzerinde tüketim gerçekleştirecek vatandaşların faturalarında ise maliyet artışları yaşanacak. Ayrıca elektrik faturalarındaki kesintilerde kaldırıldı. Buna göre elektrik faturaları içerisinde alınan TRT payı ve enerji fonu yeni yılla birlikte tarihe karışacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.