EkonomiBilgi

Ekmek Fiyatlarına Zam Yapılacak mı? Buğday Fiyatlarında Artış var mı?

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan siyasi kriz sebebiyle dünyadaki pek çok ülke gibi ülkemizde ekonomik açıdan zor bir süreçten geçiyor. Özellikle Rusya ve Ukrayna’dan ithal edilen ürünlerde oluşan lojistik problemi sebebiyle birçok alanda yeni zamların yapılacağı belirtiliyor. Buğdayın da ithal bir ürün olması sebebiyle vatandaşlar ekmek fiyatlarına yakın zaman içerisinde yeni bir zammın gelip gelmeyeceğini merak ediyor.

Buğday Fiyatlarında Artış Var mı?

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan kriz sebebiyle buğday fiyatlarında artış yaşandı. Yaşanan artışla birlikte buğday fiyatları yüzde 48 oranında yükselerek 13 dolara yaklaştı. Rusya, dünyanın önde gelen buğday ihracatçısı konumunda. Ülkenin gelir kaynakları arasında yüzde 7’lik dilimi karşılayan buğday, Rusya’ya yıllık 40 milyar dolar kazandırıyor.

Buğday ihracatı oranlarının önemli bir payını da Ukrayna karşılıyor. İki ülke arasındaki problemlerin her geçen gün büyümesi sebebiyle ise buğday fiyatlarında hızlı bir artış yaşanıyor. Buğday fiyatlarındaki maliyetlerin artması ise fırıncıları düşündürmeye başladı. Ekmek fiyatlarına yeni bir zammın gelip gelmeyeceği merak konusu oldu.

Ekmek Fiyatlarına Zam Yapılacak mı?

Ekmek fiyatlarına ilişkin önemli bir açıklama yapıldı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan problemlerin hububat ürünlerindeki fiyatlara yansıdığını belirtti. Problemlere karşın Türkiye’deki ekmek üretiminin hedeflendiği ölçüde sürdürüldüğüne dikkat çeken Balcı, ekmek fiyatlarının da uzun süredir stabil durumda olduğunu söyledi.

‘TMO’nun Desteği Sayesinde Değişiklik Olmayacak’

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ekmek üreticilerine büyük destek verdiğini hatırlatan Balcı, un ürünlerinin oldukça uygun fiyatlarla fırınlara sunulduğunu ve bu sayede de ekmek fiyatlarında uzun bir süre daha değişiklik olmayacağını belirtti. Ayrıca stok konusuna da açıklık getiren Balcı, buğday anlamında herhangi bir stok probleminin olmadığını ve bu sebeple Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan problemlerin ekmek fiyatlarına olumsuz anlamda yansımayacağını vurguladı.

Ekmek Fiyatlarına Zam Yapılacak mı?

Bu yıl ülkemizdeki yağış oranının buğday üretimine oldukça olumlu yansıdığını aktaran Balcı, iki aylık sürenin ardından hasat zamanının geleceğini ve hasat zamanında buğdayın bolluğu sayesinde de fiyatlara indirim gelebileceğini söyledi. Piyasadaki söylentilerin doğru olmadığını kaydeden Balcı, ekmek üretiminde kullanılan buğday için herhangi bir stok probleminin olmadığının altını çizdi. Balcı son olarak vatandaşların rahat olması gerektiğini ve Ramazanda da ekmeğe zam yapılmayacağını belirtti.

TMO Ayçiçek Yağı Fiyatları Ne Kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.