Bilgi

Elektrik desteği için başvurular başladı! 150 kWh sınırındaysanız eğer hemen başvurun!

Sosyal devlet anlayışıyla halkın ihtiyaçlarına yönelik sosyal yardımlar oluşturmaya devam eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aylık 150 kWs sınırına kadar elektrik desteği sağlayacak. Destek kapsamında belirtilen enerji tüketimine kadar nakdi ödeme yapılacak. Elektrik desteği için başvurular alınmaya başladı.

Elektrik Tüketim Desteği Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Elektrik tüketim desteği, faturasını ödemekte güçlük çeken vatandaşları ekonomik açıdan rahatlatmak amacıyla oluşturulan bir sosyal destek programıdır. Elektrik tüketim desteğinden bulunduğu hanedeki kişi başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden daha az olan kişiler faydalanabilecek.

Nasıl Başvurulur?

Elektrik tüketim desteğinden faydalanmak isteyen kişiler ikamet edilen ile ait Valiliğe veya Kaymakamlığa şahsen başvuruda bulunabilir. Başvuru aşamasından sonra bir heyet tarafından ikamet edilen adres araştırılacaktır. İkamet edilen evin kime ait olduğu, kira tutarı ve benzeri ekonomik tüm etmenler heyet tarafından incelenecek ve başvuru şartları karşılanması durumunda ise başvuru geçerli sayılacaktır.

Başvuru aşaması onaylandıktan sonra ise gerekli sorgulama işlemleri PTT birimlerinden veya elektronik ortamda e-devlet platformundan yapılabilir. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyenler ise arama kısmına Elektrik desteği sorgulamayazarak ödemenin ne zaman yapılacağını öğrenebilir.

Ödemeler Nasıl Alınır?

Elektrik tüketim desteğinden faydalanan bireyler sorgulama işleminde öğrendikleri şekilde ödemenin yapıldığı tarihte en yakın PTT birimine giderek yatırılan ödenekten faydalanabilir. Ödemeler 150 kWs sınırına kadar tüketilen enerji için yapılır. Tüketim belirtilen sınır kadar veya daha altındaysa yardım yapılmaz.

Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Elektrik tüketim desteği kapsamında yapılacak yardımlar hanedeki kişi sayısına göre farklılık göstermektedir. Ödemeler şu şekilde yapılır:

  • Hanede yaşayan kişi sayısı 1 veya 2 kişi ise 75 kWh sınırına kadar ödeme yapılır,
  • 3 kişi ise 100 kWh sınırına kadar ödeme yapılır,
  • 4 kişi ise 125 kWh sınırına kadar ödeme yapılır,
  • 5 veya daha fazla kişi yaşıyor ise 150 kWh sınırına kadar ödeme yapılır,

Ödemeler ekonomik duruma göre yapılır. Ekonomik açıdan gelir seviyesi olumlu yönde gelişme sergileyen hanelere ödemeler kesilir.

Elektrik desteğine nasıl başvurulur?

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.