Ekonomi

Faturası yüksek gelenlere güzel haber: Elektrik faturalarına indirim yapıldı!

Yeni yılla birlikte elektrik faturalarındaki tarifelerde değişikliğe gidildi. Kademeli faturalandırma sisteminin getirilmesiyle birlikte aylık 150 kWs kullanım sınırını aşanların faturalarına zam yapıldı. Ancak elektrik faturalarına getirilen yeni sistem ve gelen ilk faturalar vatandaşlar tarafından tepki topladı. Sınırın çok az olduğunu belirten vatandaşlar, elektrik faturalarındaki maliyetlerden şikayetçi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dün yapılan kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Elektrik faturalarının da değerlendirildiğini aktaran Erdoğan, tarifede değişikliğe gidileceğini ve elektrik kullanım sınırının 210 kWs limitine çıkarılacağını duyurdu. Erdoğan’ın yaptığı açıklamadan sonra karar Resmi Gazete’de de yayımlanarak uygulamaya alındı.

Alt Limit 210 Kilovat Sınırına Yükseltildi

Kademeli faturalandırma sistemiyle birlikte hanelerde kullanılan enerji miktarına bir sınır getirildi. Sınırın üzerinde kullanım gerçekleştirilenlerin faturalarında maliyet artışları yaşandı. İlk getirildiği dönemde sınırın 150 kW olarak belirlendiği sistemde değişikliğe gidildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamadan sonra Resmi Gazete’de de yayımlanan kararla birlikte konutlarda tüketilen elektriğin sınırı 210 kW limitine yükseltildi.

42 Lira İndirim

Alınan kararla birlikte alt limit yükseltildi. Alt limitin yükselmesiyle birlikte elektrik faturalarında indirim uygulanmış oldu. Buna göre elektrik faturaları önümüzdeki ay 42 lira düşük hesaplanacak. Toplam kullanımı 210 kW olan hanelere ise ay sonunda 287 lira fatura gelecek. Alınan kararla birlikte faturalardaki maliyetlerin bir nebze de olsa rahatlatılacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.