Ekonomi

Elektrik faturalarındaki yeni sistem tepki topladı!

Türkiye’de artan kur fiyatları ve enflasyonla birlikte akaryakıttan, gıdaya her alanda yüksek oranda zamlar yapıldı. Yapılan zamlardan elektrik ve doğalgaz faturaları da etkilendi. Enerji tüketimine ilişkin getirilen yüksek orandaki zamlar sosyal medya üzerinde büyük tepki topladı. Vatandaşlar ödemekte güçlük çektikleri faturalara ilişkin sosyal medya üzerinden büyük tepki gösterdi. Özellikle elektrik faturalarında oluşan maliyete yoğun eleştiriler getirildi.

Yeni yıla girilmesiyle birlikte elektrik faturalarına yüzde 130’a varan zam yapılırken, doğalgaz faturaları da yüzde 25 artış yaşadı. Elektrik faturalarında yeni yılla birlikte ‘tarife’ sistemi getirildi. Buna göre 150 kWh sınır olarak belirlendi. Sınırın üzerinde enerji tüketimi gerçekleştiren hanelerde masraflar artarken, sınırın altında enerji tüketen hanelerde indirimli tarife uygulanacak. Tarifeli sisteme ilişkin hanelere yansıtılan ilk fatura ise vatandaşlar tarafından yoğun tepki gördü. Yaşanan ekonomik sıkıntılarla birlikte faturaların da yüksek fiyatlarla gelmesi vatandaşı çileden çıkardı.

Tarifeli Sistem Zamla Geldi

Yeni yıla girilmesiyle birlikte çok sayıda alanda getirilen yenilikler faturalara da yansıdı. Buna göre elektrik faturalarında 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla ‘tarifeli’ sisteme geçildi. Tarifeli sistemde 150 kWh sınırının üzerinde kullanım gerçekleştiren haneler için maliyet yükseltilecek.

Getirilen uygulama kapsamında hanelere yansıtılan ilk fatura ise vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Binlerce haneye yüksek tutarda faturalar geldi. Yılın ilk günü yapılan yüzde 130’luk zamla birlikte, tarifeli sistemin de etkisiyle pek çok hanede 100 liranın üzerinde maliyet artışı yaşandı.

Sosyal Medyada Büyük Tepki

Yapılan zamlar ve yeni tarife sosyal medyada gündemde yer aldı. Binlerce vatandaş sosyal medya hesaplarından faturalara ilişkin tepki gösterdi.

tepki1
Twitter tepki geldi
tepki2
tepki9
tepki8

Aralık ayında fazla gelen elektrik faturaları hakkında inceleme başlatıldı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.