Bilgi

Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir – 2022

Yıl başında elektrik faturalarına yüzde 130’a varan zam yapıldı. Elektrik faturalarındaki maliyetlerin artmasıyla birlikte zor durumda kalan vatandaşlar enerjiyi tasarruflu kullanmaya başladı. Ancak birçok vatandaş tasarruflu kullanıma karşın gelen faturaların önceki faturalara kıyasla çok daha fazla olduğunu belirtiyor. Zam yapıldığının farkında olan vatandaşlar kullanımlarını da bu oranda azaltmalarına karşın her ay, bir önceki aya kıyasla çok daha ağır faturaların ortaya çıktığından yakınıyor. Elektrik faturalarında bir hata olduğunu düşünen vatandaşlar ise bu konuyu üst mercilere taşıyabilmekte ve konu hakkında şikayet talebi oluşturarak inceleme başlatabilmektedir.

Elektrik Faturalarının Doğru Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Elektrik faturalarındaki tutarın doğru olup, olmadığından hepimiz şüpheleniriz. Özellikle son zamanlarda enerji ne boyutta tasarruflu kullanılırsa kullanılsın, herkes bir önceki aya kıyasla çok daha ağır faturalarla karşılaşmaktan yakınıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ise bu konuda bir çözüm önerisinde bulundu.

Vatandaşlar EPDK’nin resmi internet sitesinde yer alan fatura hesaplama kısmını kullanarak o ay içerisinde gelmesi muhtemel elektrik faturalarını gün gün takip edebilmekte. Bu modülle uyum sağlamayan faturaların yanlış olduğunu belirten kurum, herhangi bir yanlışlık durumunda da vatandaşların kuruma başvuruda bulunarak şikayet talebi oluşturabileceğini belirtti.

ELEKTRİK FATURASI HESAPLAMA EKRANI

Elektrik Faturalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Elektrik faturalarına itirazlar öncelikle elektrik dağıtım şirketine yapılmalıdır. Her il için farklı bir elektrik dağıtım şirketi görevlendirilmiştir. İkamet ettiğiniz bölgeye hizmet veren elektrik dağıtım şirketinin resmi internet adresinden veya diğer iletişim adreslerinden faturanız için şikayet talebi oluşturabilirsiniz. Herhangi bir dönüş alamadığınız ve elektrik dağıtım şirketinin yanıtından memnun olmadığınız durumlarda ise EPDK’ye başvuruda bulunabilir ve şikayet talebi oluşturabilirsiniz. EPDK’nin yanı sıra Cimer’e de başvuruda bulunabilir ve elektrik dağıtım şirketi hakkında şikayetçi olabilirsiniz.

elektrik fatura itiraz e devlet basvurusu
lektrik faturalarına itiraz

Elektrik Faturası Şikayet Dilekçesi Örneği

Elektrik faturalarına şikayet etmek için bir dilekçe yazarak konuyu hukuki yöntemlerle de çözebilirsiniz. Bu konuda şikayet dilekçesi yazmanıza kaynak oluşturacak çok sayıda dilekçe örneği bulunmaktadır. İşte o dilekçe örneklerinden bir tanesi:

dilekce
şikayet dilekçesi

Elektrik Faturası İtirazı için Tüketici Mahkemesine Gitmek

Elektrik faturası itirazı için hangi mahkemeye gidilir sorusuna yanıt arayanlara durumu açıklayalım. Her bölgede Tüketici Mahkemeleri bulunmaktadır. Bu mahkemelere başvuruda bulunarak elektrik faturalarınızdaki sorunlar hakkında şikayetçi olabilirsiniz. Elektrik faturalarınızda bir hata tespit edilmesi durumunda maddi ve manevi zararınız elektrik dağıtım şirketi tarafından karşılanacaktır.

Benim Adresimle Hangi Elektrik Dağıtım Şirketi İlgileniyor?

Elektrik dağıtım şirketinin nasıl bulunacağı hakkında bilginiz yoksa öncelikle elektrik faturalarınızı kontrol edin. Faturalarınızda elektrik dağıtım şirketinin ismi yazacaktır. İsminin yanı sıra elektrik dağıtım şirketleri iletişim adreslerini de faturalarda belirtmektedir. Faturalardaki iletişim adreslerinden elektrik dağıtım şirketleriyle temas kurabilirsiniz. Aşağıda iletişim numaralarının bir kaç tanesini vereceğiz;

 • Trakya Elektrik Dağıtım Müşteri Hizmetleri İletişim; 444 88 35
 • BEDAŞ Müşteri İletişim Numarası; 186
 • Toroslar Edaş Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 0322 455 60 00
 • Başkent Edaş Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 0312 573 50 00
 • Ayedaş Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 0216 500 64 00
 • Dicle EDAŞ Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 0412 280 86 30
 • Gediz EDAŞ Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 0850 800 0186
 • Uludağ EDAŞ Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 444 6 646
 • Aydem EDAŞ Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 44 44 186
 • Medaş Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 444 8 186
 • Yedaş Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 0530 106 0 186
 • Akdeniz Edaş Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 0242 320 36 00
 • Oedaş Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 0 222 211 60 00
 • Aras Edaş Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 0 850 200 50 51
 • Vedaş Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 0 (850) 211 0 186
 • Coruh Edaş Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 444 9 186
 • Fırat Edaş Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası; 0 424 234 56 00

Elektrik Desteğine Nasıl Başvurulur? – 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.