Ekonomi

Emekliler dikkat: Emekli maaşlarında kesinti yaşanabilir

Emeklilerin en fazla merak ettikleri konu emekli aylıkları kesilir mi, emekli aylıkları hangi durumlarda kesilir? İşte emekli aylıkları neden kesilir, emekli aylıklarında kesinti olmaması için neler yapılmalı sorularının cevapları

Ülkemizde 13 milyonu aşkın emekli vatandaşımız bulunuyor. Emekli vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu emekli olmalarına rağmen çalışmak zorunda kalabiliyor. Bu durumda emekliler, emekli aylığı kesilecek mi sorusuna yanıt arıyor. Emekli olunmasına rağmen çalışma hayatını sürdüren kişilerin emekli aylıkları risk taşıyor. Nitekim, çalışma hayatını sürdüren emeklilere SGDP kesintisi uygulanıyor.

Emekli Olduktan Sonra Çalışabilir miyim?

Emekli vatandaşlar emekli aylıkları almaya başlasalar dahi çalışma hayatlarını sürdürebilirler. Bu konuda yasalara aykırı herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ayrıca emekli işyeri açarsa maaşı kesilir mi sorusu da fazlasıyla merak edilmektedir. Emekliler, işyeri kurabilir ve çalışma hayatını sürdürebilirler.

Emekli Olduktan Sonra Çalışırsam Maaşım Kesilir mi?

Emekli vatandaşların çalışma hayatlarına devam etmeleri durumunda emekli aylıklarında kesinti uygulanabilir. Bu kesintinin uygulanmaması için Sosyal Güvenlik Destek Primi adı verilen ödemenin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Sonuç olarak emeklilerin çalışmaya devam etmeleri durumunda yükümlü olacakları bir prim ödemesi olacaktır.

Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) Nedir?

SGDP, emekli vatandaşların emekli aylığı almaya başladıktan sonra çalışma hayatlarını sürdürdükleri taktirde ödemekte yükümlü tutulacakları bir çeşit kesintidir. SGDP’nin ödenmemesi durumunda emekli aylığında kesintiler yaşanacaktır.

Emekli Maaşı Ne Kadar Kesilir? Emekli Sosyal Güvenlik Destek Primi Ne Kadar?

SGDP ödemelerinde de, emekli aylıklarında da yaşatılacak kesintilerde aynı oran uygulanır. Emekli olduktan sonra çalışmayı sürdüren ve işçi olarak çalışan kişiler 4/A kategorisine dahil olur. Bu kategorideki kişilerde yüzde 30 oranında işçi payı, yüzde 2 oranında ise kısa vadeli sigorta kolu kesintisi uygulanır. Toplam kazanç üzerinde yüzde 32’lik kesinti yaşatılmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.