Ekonomi

Evde bakım aylığı yattı! Evde bakım aylığı ne kadar?

Sosyal devlet anlayışı kapsamında ihtiyaç sahibi hanelerin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli destek programları oluşturan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım olanaklarını arttırarak sürdürmeye devam ediyor. Evde bakıma muhtaç yakını bulunanlar için oluşturulan destek programı kapsamında Evde Bakım Aylığı ile ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni yılın ilk ödemelerini yatırmaya başladı.

İllere göre ödeme tarihleri de farklılık gösteriyor. Ödeme olanaklarından faydalanan vatandaşlar Evde Bakım Aylığı sorgulamasının nasıl yapıldığını, Evde Bakım Aylıklarının hangi illere yatırıldığını merak ediyor. Bu gece yarısı itibarıyla başlayacak olan ödemelerle birçok ildeki vatandaşların ihtiyacı karşılanmış olacak. Ödemelerinin ne zaman yapıldığını merak eden vatandaşlar ise e-devlet programından kolaylıkla ödeme tarihlerini öğrenebilecek.

Evde Bakım Aylığı Yatan İller

Evde Bakım Aylığı bugün itibarıyla birçok ilde yatırıldı. Buna göre Tokat, Kırklareli, Sivas, Aksaray, Çanakkale, Zonguldak, Manisa, Bilecik, Karabük, Muğla, Kocaeli, İstanbul, Amasya, Osmaniye, Sakarya, Ordu, Uşak, Afyonkarahisar, Antalya, Diyarbakır, Balıkesir, Samsun, Mersin, Bursa, İzmir, Çorum, Kırıkkale, Düzce, Bolu’da bulunan vatandaşların aylıkları yatırıldı. Bahsedilen iller üzerinden başvuruda bulunan ve Evde Bakım Aylığı almaya hak kazanan vatandaşların aylıkları bugün itibarıyla hesaplarına yatırılırken, diğer iller için henüz ödemeler yapılmadı.

Evde Bakım Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ödemelerin ne zaman yatırılacağını merak eden vatandaşlar e-devlet üzerinden ödeme tarihlerini kontrol edebilir. Ödeme tarihleri, ödemelerin yatırılacağı hesap gibi bilgiler sorgulama kapsamında öğrenilebiliyor. Sorgulama yaparak ödemelerine ilişkin bilgi edinmek isteyen kişiler e-devlet programında hesaplarına giriş yaparak arama kısmına ‘Engelli Evde Bakım Ödeme Sorgulama’ yazarak ilk çıkan seçeneğe erişim sağlayabilir.

530 Bin Kişiye Yapılıyor

Bakan Yanık, Evde Bakım Aylığı ile binlerce vatandaşın ihtiyacına çözüm getirildiğini aktardı. Geçtiğimiz yıl itibarıyla toplam 530 bin kişinin faydalandığı ödenekten yeni yılla birlikte çok daha fazla kişinin faydalanacağı belirtildi. Evde Bakım Aylığı için devlet kasasında toplam 963 milyon 172 bin lira kaynak ayrıldı.

Evde Bakım Aylığı Ne Kadar?

Yeni yılla birlikte Evde Bakım Aylığı’na da zam yapıldı. 2022 yılında asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zamla birlikte artış gösteren aylığın yeni yılda 2 bin 710 lira olarak hesaplara aktarılacağı belirtildi. Evde Bakım Aylığı geçtiğimiz yıl toplamda 798 lira olarak yatırılıyordu.

Evde Bakım Aylığı Başvuru Şartları?

Binlerce vatandaşın faydalandığı aylığa başvuruda bulunmak isteyenler belirli şartları sağlamalılar. Evde Bakım Aylığı için 3 kritere dikkat ediliyor. Buna göre karşılanması gereken kriterler şu şekilde:

  • Gelir durumunun hanedeki kişi başına asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor,
  • Bakıma muhtaç bireyin hanede yaşıyor olması gerekiyor,
  • Engelli bireyin ağır engelli raporuna sahip olması gerekiyor,

Başvurular Nereye Yapılıyor?

Evde Bakım Aylığına başvuruda bulunmak isteyenler  Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe müdürlüklerine başvuruda bulunabiliyor. Başvuru yapmaya giderken engellilik veya sağlık raporunun kişinin yanında bulunması gerekiyor. Ayrıca başvurunun geçerlilik kazanabilmesi için hanenin toplam gelirinin hanedeki kişi sayısına bölündüğünü ve çıkacak sonucunda asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerektiğini hatırlatalım.

BAKIM AYLIĞI SORGULAMA EKRANI

Emekli ve memura ek zam ne zaman?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.