Ekonomi

EYT’de son durum ne? EYT ne zaman çıkacak? 2022

Uzun süredir gündemde yer alan EYT’nin ne zaman çıkarılacağına ilişkin meraklı bekleyiş sürüyor. Hükümet yetkilileri geçtiğimiz yılın aralık ayında konuyu ilk kez görüşmek üzere bir araya gelmiş ve yeni yılda konunun meclise taşınabileceği belirtilmişti. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren EYT konusunda henüz resmi bir girişim yok, ancak kısa zaman içerisinde hükümet yetkililerin bir girişimde bulunacağı kulislerde konuşuluyor.

Emekli olmak isteyen vatandaşların karşılamaları gereken belirli kriterler bulunuyor. Bu kriterler arasında çok sayıda vatandaşın tepki gösterdiği yaş şartı 20 yılı aşkın süredir gündemde yer alıyor. 1999 yılında yürürlüğe giren yasayla birlikte getirilen yaş şartı vatandaşları mağdur durumda bırakmış durumda. En hızlı şekilde sorunlarına çözüm getirilmesini bekleyen vatandaşlar yeni yıl için oldukça umutlu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan zam görüşmeleri sırasında yeniden gündeme taşınan EYT, hükümet yetkilileri tarafından ilk kez konuşuldu.

EYT Ne Zaman Çıkacak?

Milyonlarca vatandaşın merak konusu haline gelen EYT ile ilgili henüz atılan resmi bir adım bulunmuyor. Ancak asgari ücrete yapılacak zammın görüşüldüğü günlerde gündeme taşınan EYT hükümet yetkilileri tarafından değerlendirme altına alınarak yeni yılda çıkarılabileceğine dair müjde verilmişti.

Hükümete yakın kaynaklar tarafından paylaşılan bilgilere göre kulislerde hükümet yetkililerinin 3600 ek göstergeyle birlikte EYT üzerinde de çalışmalar gerçekleştirdiği ancak önceliğin 3600 ek gösterge olduğu belirtiliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar içinde çalışmaların sürdürüldüğü ve yıl sonuna dek yasa teklifinin TBMM’ye sunulacağı aktarılan bilgiler arasında yer edindi.

En Geç Haziran Ayında

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamada EYT ile ilgili düzenlemeler yapıldığı ve en geç haziran ayında çalışmaların sonuçlandırılarak TBMM’ye teklif olarak sunulacağı belirtildi. Bakan Bilgin’in açıklamalarıyla birlikte umutlanan EYT mağdurları konunun hızla çözüme kavuşmasını bekliyor.

Yeni yıl emekli zammı ve memur maaşı rehberi! 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.