Ekonomi

Fiyatı düşecek olan ürünler belli oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenen yeni KDV düzenlemesiyle birlikte çok sayıda sektördeki ürünlerde fiyat indirimleri oluşacak. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından detayları açıklanan KDV düzenlemesi kapsamında fiyatı düşürülecek ürünler netleşmeye başladı. İlk açıklanan verilere göre peynir, yağ, süt, et, yumurta, bebek maması, hijyenik ped ve benzeri lüks olarak görülmeyen ürünlerin çoğunda KDV’nin tamamen kaldırılacağı ve büyük oranda fiyat düşüşleri yaşanacağı belirtildi.

Temel İhtiyaçlarda Vergi Kaldırılacak

KDV’de getirilecek yeni düzenlemeyle birlikte çok sayıda ürünün etiket fiyatında düşüş yaşanacak. KDV’nin sadeleştirilmesiyle en az yüzde 18 oranında fiyat düşüşleri yaşanacak. Buna ilave olarak  temel ihtiyaç ürünlerinde vergi tamamen kaldırılacak. İlgili sistem Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından duyuruldu.

Dengesizlik Ortadan Kalkacak

KDV düzenlemesiyle birlikte sektörlerdeki dengesiz fiyatlandırmalar da ortadan kaldırılacak. Dengesizliğin giderilmesiyle birlikte fiyat etiketlerinde de düşüşler yaşanacak. Meyve-sebze hallerinden çıkan ürünün perakendedeki satış fiyatında yaşanan dengesizlikte ilgili düzenlemeyle birlikte ortadan kaldırılacak. Perakende, toptan mal ve hizmet sektöründeki fiyatlandırma farklılıkları da böylece engellenecek. KDV’deki düzenlemeyi gerektiren mevcut sistemde ise meyve-sebze üretiminin tarladan çıkışında yüzde 1, perakende satışta ise yüzde 8 oranında KDV alınıyor.

Getirilecek düzenlemeyle birlikte temel ihtiyaç ürünlerinde KDV tamamen ortadan kaldırılacak. Gıda ürünlerinin genelinde ise tek bir KDV oranı uygulanacak. Bu konuda düşünülen KDV oranı ise yüzde 1 olarak duyuruldu. KDV mevcut sistemde ise yüzde 1,8 ile yüzde 18 arasında değişen oranlarda uygulanıyor. Bu dengesizlikte fiyatlandırmalara yansıyarak tüketiciyi zarara uğratıyor.

Ayçiçek yağı, un ve yumurta market fiyatları o tarihte düşecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.