Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21 °C
Hafif Yağmurlu

Kadın gassal anlattı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Uncalı Kent Me-zarlığı’nda vazife yapan 11 bayan gassal, senede 10 bine yakın c-enaze yıkayıp temizleyerek ke-fenliyor. Mesleklerini duyanların korktuklarını bildiren bayan gassallar, işe ilk girdiklerinde alışmaları amacıyla eşlerinin günlerce kapıda beklediklerini söyledi. Gassallar (ö-lü yıkayıcı), senede yüzlerce ce.nazeyi yıkayıp, temizleyip, ke.fenledikten sonra ebediyete uğurluyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Uncalı Kent Me.zarlığı’nın bayan bölümü gasilhanesinde vazife yapan 11 bayan gassal, toplumda az tanınan meslekleriyle ilgi çekiyor. İsmi çok bilinmeyen, ö-lüleri yıkayıp temizleyerek k.efenleyen bayan gassallar, mesleklerini gururla anlattı. Mesleğe geçişinde kimine eşi, kimine ise akrabaları liderlik eden gassallar, işlerini severek gerçekleştirdiklerinı belirtti. Gassallar (ö.lü yıkayıcı), senede yüzlerce c-enazeyi yıkayıp, temizleyip, ke-fenledikten sonra ebediyete uğurluyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Uncalı Kent Mezarlığı’nın bayan bölümü gasilhanesinde vazife yapan 11 bayan gassal, toplumda az tanınan meslekleriyle ilgi çekiyor. İsmi çok bilinmeyen, ö-lüleri yıkayıp temizleyerek kefenleyen bayan gassallar, mesleklerini gururla anlattı. Mesleğe geçişinde kimine eşi, kimine ise akrabaları liderlik eden gassallar, işlerini severek gerçekleştirdiklerinı belirtti.

GÜNLERİ GASİLHANEDE GEÇİYOR

Diyanet Eğitim Merkezi’nden gassallık belgesi aldıktan sonra, mesleğe ismim atan bayan gassallar, donanımlı dini bilgiyle işlerinin başına geçiyor. Kadın gassallar, günlerinin büyük kısmını ‘gasilhane’ denilen ö-lü yıkama odasına geçiriyor. Mesleklerini duyan korkuyor! Kadın gassallar senede 10 bine yakın cenaze yıkıyor.

EŞ VE AKRABALAR ÖNCÜLÜK EDİYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Uncalı Kent Mezarlığı’nda vazife alan bayan gassallar, gerçekleştirdikleri işin zor olduğunu, bir vakit sonra hale alıştıklarını kaydetti. 11 bayan gassal, senede ortalama 10 bine yakın ö-lü yıkadıklarını, çoğu ce-naze yakınıyla birlikte üzülüp ağladıklarını ve yıkama prosedürünü o şekilde gerçekleştirdiklerinı söyledi. Kadın gassallar gerçekleştirdikleri işin maddiyat kısmından çok maneviyat kısmının daha çok olduğunu belirtti.

40 BİNDEN FAZLA KİŞİYİ YIKADIM

“14 senedir bayan gassallığı yaptığını kaydeden evli ve 1 çocuk annesi Sevgi Akkaya (36), “Bu işe kendi isteğimle başlismim. Çünkü bu son vazife, büyük bir hizmet. Bu işi de severek gururlu bir şekilde yapıyorum. Eşim her vakit yanımda olarak bana destek verdi. En küçük üzüntümde bana destek oldu” dedi.Dünyayı etkileri altına alan koronavirüs döneminde alınan önlemler kapsamında yıkama işlemlerini sürdürdüklerini kaydeden Akkaya, “Tedbirlerimizi alarak tüm hizmetleri yerine getiriyoruz. 14 senede da aşağı yukarı 40 binden çok bireyi yıkismim” diye konuştu.

“CENAZENİN BANA ZARARI YOK”

10 senedir Uncalı Kent Mezarlığı’nda gassal olarak çalıştığını dile getiren İlknur Özkalp (39), “İyi ki bu işi yapıyorum” dedi. Gassal Özkalp, “Burada çalıştığım amacıyla çok memnunum ve her gün dua ediyorum. Zorlukları var ama güzel bir meslek. Hem rızkımı kazanıyorum hem de ahiretim amacıyla güzel bir şey yapıyorum. Şu an canlı bir tavuğu yakalayamam ama cenazenin bana hiçbir zararı yok. Zarar gelen her şey canlıda” diye konuştu.Eşinin mezarlıkta şoförlük yaptığını, kendisinin de o şekilde gassal olduğunu bildiren Özkalp, “Bana ‘Bu işi yapılabilir misin’ dedi. Hatta ben işe alışana kadar kapıda bir hafta bekledi, yapılabilir miyim diye. İyi ki bu iş bana nasip oldu” ifadelerini kullandı.

“BEBEK YIKAMALARINDA ZORLANDIM”

Yanık ve kazaların kendilerini zorladığını ifade eden İlknur Özkalp, “En zorlandığım yıkamalar bebekler. 3-4 sene yıkayamismim. Çünkü ben ilk bebeğimi kaybettim, en çok onlarda zorlandım. Şimdi alıştım, onları yıkarken konuşuyorum. ‘Benim bebeğime selam götürün’ diyerek yıkıyorum. Bir de cenaze yakınlarından bazı durumlarda etkileniyorum, onlarla birlikte ağlayarak cenazeyi yıkıyorum” dedi.Mesleklerini duyan korkuyor! Kadın gassallar senede 10 bine yakın cenaze yıkıyor…….

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.