Bilgi

Göz kızarıklığı nasıl geçer? Göz kızarıklığının evde tedavisi

Göz kızarıklığı herkesin başına gelebilir. Fiziksel görünümü etkilemekle kalmayan durum bazı durumlarda yanmalara da sebebiyet verebilir. Göz çevresinde oluşabilecek kızarıklıklar için çok sayıda tedavi yöntemi bulunmaktadır. Çoğu kez göz damlalarıyla tedavi edilebilen sorun için evde uygulanabilecek doğal yöntemler de vardır.

Göz kızarıklığı, çoğu zaman kısa süreli ve hafif etkiyle atlatılır. Genellikle yorgunluk, teknolojik cihazlara uzun süreler boyunca yakın mesafeden bakmak, zararlı ışıklara maruz kalmak, lens kullanımındaki hatalar veya uzun süreli lens kullanımı, göze yabancı bir cismin zarar vermesi, göz çevresine alınabilecek bir darbe ve benzeri durumlar kızarıklığa sebep olur. Kızarıklık damarların genişlemesiyle oluşur. Doğru zamanda tedavi edilmemesi durumunda ise ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Görme eylemindeki bozukluklar gibi sıkıntılı durumlara yol açabilecek duruma yönelik uygulanabilecek yöntemler bulunmaktadır.

Evde uygulanabilecek yöntemler şu şekilde:

  • Buzdolabında 5 dakikalık kısa bir zaman diliminde oluşturulabilecek buz küplerinin kağıt mendillere sarılarak göz kapaklarında birkaç dakika bekletilmesi kızarıklığı geçirebilir,
  • Soğuk süt ile ıslatılan küçük pamuk parçalarının göz kapaklarına sürülmesi,
  • Hazır çay poşetlerinin sıcak su ile ılıtılmasından sonra göz kapaklarında bekletilmesi,
  • Patates ve salatalıkta 15 dakika süreyle göz kapaklarında bekletilebilir,

Evde uygulanabilecek birkaç pratik yöntemi sıraladık. Ancak bu uygulamaların sonrasında da göz kızarıklığı geçmezse uzman bir göz doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Önemsenmeyen ve hafif geçirileceği düşünülen göz kızarıklığı ciddi bir sorunun başlangıcı olabilir. Bu kapsamda göz doktoruna erken sürede gidilmesi göz sağlığı için önem arz etmektedir.

Göz Çevresi Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Göz çevresinde oluşan kızarıklıklarında sebebi genellikle fiziksel darbelere dayanmaktadır. Ancak eklem rahatsızlıkları, alerji veya travma gibi sebeplerle de göz çevresinde kızarıklıklar oluşur. Göz çevresindeki kızarıklıkların tedavisi içinse neden kaynaklandığı önem arz etmektedir. Kaynağı bilindikten sonra buna yönelik tedavi uygulanacaktır. Ancak göz çevresindeki kızarıklıklarda öncelik olarak bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Uzman doktor gerekli tedavi yöntemlerini hastaya belirtecektir. Gözde oluşabilecek iltihaplar en ciddi sorun olarak görülebilir. İltihap içinde göz damlaları kullanılır. Daha ciddi problemlerde ise göz cerrahına gidilir.

Göz kızarıklığı oluşmaması için alınabilecek en önemli önlem ise hijyendir. Hijyen şartlarına dikkat edilmesi gözdeki sağlık için oldukça önemlidir. Kadınlar için de makyaj malzemeleri göz kızarıklığının en önemli sebeplerinden birisidir. Cildi tahriş edebilecek makyaj ürünleri gözdeki kızarıklığa sebep olabilir. Ayrıca makyaj malzemelerinin başka kişilerle paylaşılması da cilde zarar verebilir. Bu sebeple makyaj malzemeleri kişiye özel olarak kullanılmalıdır. Rimel ve benzeri ürünler başka kişiler paylaşılmamalıdır. Lens kullanan kişiler de uzun süreli kullanım gerçekleştirmemelilerdir. Ayrıca teknolojik cihazlara yakın mesafeden uzun süre bakılmamalıdır.

Gün içerisinde göz çevresi sık sık duru su ile yıkanmalıdır. Hijyen şartlarına uyan kişilerde göz kızarıklığı daha az görülmektedir. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi de göz sağlığı için olumsuz etki yaratabilmektedir. Belirtilen önlemlerin alınması ve dikkat edilmesi durumunda göz sağlığı maksimum düzeyde korunacaktır.

Göz Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Herkesin başına gelen ve kimi zaman da uzun sürebilen göz kızarıklığının kaynağı bilinmelidir. Sebebi bilindikten sonra buna yönelik önlemler ve tedavi yöntemleri uygulanabilir. Kızarıklık mikrop kaynaklı bir sebepten kaynaklanıyorsa antibiyotik içerikli damlalar kullanılır.  Göz kuruluğu ve benzeri sebepten kaynaklanıyorsa antialerjik damlalar önerilir. Kızarıklık bir kimyasal kaynaklı sebepten oluştuysa hijyen şartlarına uyulmasıyla sorun ortadan kalkacaktır. Ancak öncelikle uzman bir hekime gidilmesi gerekmektedir.

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Hastalıklara yönelik oluşturduğu doğal kürler ile çözümler getirmesiyle bilinen İbrahim Saraçoğlu, göz kanlanması ve enfeksiyon gibi sebeplere yönelik bir kür hazırlamıştır. Saraçoğlu’nun birçok insana şifa veren kürü şu şekilde:

  • Kürün hazırlanması için ebegümeci bitkisi alınmalıdır. 2 tatlı kaşığı olarak bir su bardağına atılması gereken bitkinin, sıcak suyun içerisinde 5 dakika kaynatılması gerekiyor. Karışım ılık bir hale geldikten sonra ise pamuk ile göz çevresine sürülmesi gerekir. Bir hafta boyunca tekrarlanması durumunda sorun ortadan kalkacaktır,
  • Bir diğer çözümde ise karabaş çayıyla sağlanabilir. 7 adet karabaş otunun 5 dakika kaynatılmasıyla birlikte ılık suyla ve pamuk yardımıyla göz çevresine uygulanması gerekiyor,
  • Saraçoğlu’nun önerdiği son yöntemde ise buz küpleri soğuk sütle birlikte göze uygulanmalıdır. Uygulanan adımların da bir çözüm getirmemesi durumunda göz hekimine gidilmesi gerekir,

Instagram Bedava Takipçi 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.