Bilgi

Göz Lazer Ameliyatı Fiyatları 2022

Göz, insan sağlığı için oldukça önemli olan bir organdır. Öyle ki göz sağlığını korumakta bir hayli önem gösterilmesini gerektirir. Ancak ne kadar özen gösterilirse gösterilsin, kişilerin meslek hayatları veya yaşam standartları gözlerinde rahatsızlıklar yaşanmasına ve son aşamada görme bozuklukları yaşanmasına sebep olabilir.

Bu durumda göz doktorları belirli numaralarda gözlükler önerecek ve kişi bundan sonraki yaşamına göz doktorunun önerisinde yer alan gözlükle birlikte devam edecektir. Ancak gözlük kullanmak hem kişiyi rahatsız edecek durumlar yaşatabilecek hem de fiziki görünüm açısından eksiklik oluşturacaktır. Kimi kişiler bu durumdan rahatsız olmasa da, bir kesim bu soruna çözüm arayışına girmektedir. Sorunun kalıcı olarak çözümü için göz doktorlarının tavsiye edeceği tek seçenek ise göz lazer ameliyatıdır.

Göz Lazer Ameliyatı Nedir?

Toplumda ‘göz çizdirme’ olarak bilinen göz lazer ameliyatı ya da diğer adıyla lazer göz ameliyatı, görme bozuklukları yaşayan kişiler için bu problemin kalıcı olarak ortadan kaldırılması amacıyla yapılır. Lazer göz ameliyatı için hasta, uzman hekim tarafından çeşitli muayenelerden geçer. Ameliyatın yapılabilmesi ise bu muayeneler sırasında anlaşılabilecek bir durumdur. Görme sorunu yaşayan kişinin kornea kalınlığı ve şekli tedavi için baz alınmakta, uygun olmaması durumunda risk taşıyacağı için ameliyat yapılmamaktadır. Diğer önemli olan seçenekler ise hastanın yaşı, sağlık hikayesi ve görme konusunda yaşadığı problemin derecesi… Tüm bu durumlar uzman hekim tarafından onay alırsa hasta ameliyata alır ve kalıcı olarak problemlerinden kurtulur.

Lazer Göz Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Göz lazer ameliyatı kimler için yapılır sorusu da sıkça sorulmaktadır. Lazer göz ameliyatı aşağıdaki durumlarda ve gruplarda yapılabilir:

  • Hasta 18 yaşından büyük olmalıdır. Buradaki yaş kriterinin en önemli sebebi gözde ameliyat için uygun gelişim oluşması beklenir,
  • Kornea kalınlığı ameliyat için yeterli olan hastalarda yapılabilir,
  • Astigmat derecesi düşük olan ve hipermetrop hastalarına da uygulanabilir,
  • Korneada bazı durumlarda yırtık oluşsa dahi ameliyat yapılabilir. Bununla birlikte korneada iz veya leke bulunan hastalarda bu yöntemle tedavi edilebilir,

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazer göz ameliyatı farklı çeşitlerde yapılabilir. Göz lazer ameliyatının yapılabileceği seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

No Touch Lazer-

  • Bu yöntemde miyop ve hipermetrop hastalar tedavi edilebilir. Uzağı veya yakını görmede sorun yaşayan hastaların gözlerine anestezi içeren bir damla damlatılır ve lokal anestesi uygulanır. No Touch Lazer operasyonunda, Türkçe karşılığında da anlaşılacağı üzere göz ile herhangi bir temas kurulmaz. Bu operasyon ameliyat niteliği taşımaz. Kısa sürede tamamlanır ve hasta hızlı bir şekilde problemlerinden kurtulabilir. Ayrıca bu işlem katarakt ameliyatı olan, retinası yırtığa meyilli olan bireyler için de uygulanabilir.

Lasik-

  • Bir önceki işleme benzer şekilde göze lokal anestezi uygulanır. Ameliyat esnasında mikrokeratom vasıtasıyla kornea yapısındaki kapakçıklar kaldırılır. Bu kapakçıklar bir defa katlanır, kaldırılan kısımda yer alan bölge lazer ışınlarıyla baskılanır. Aynı şekilde miyop ve hipermetrop kişiler için uygulanan yöntem sırasında lokal anestezi sayesinde hasta hiçbir şey hissetmez.

İlasik-

  • Son teknolojilerle birlikte bıçak niteliği taşımayan aletlerle birlikte göz lazeri ameliyatı gerçekleştirilebilir. İlasik yöntemi, tüm hasta grupları için uygulanabilmektedir. Bilgisayar sistemleriyle birlikte göze ışınlar gönderilir ve hastaların kornea yapısı wavefront teknolojisiyle birlikte öğrenilir. Kişiye özel tedavi uygulanan ilasik yönteminde de hızlı sonuç alınır.
  • Bu operasyonların uygulanabilirliği veya hangisiyle tedavi edilebileceği hekim tarafından belirlenir. Ancak belirtmek isteriz ki en ufak bir risk durumunda dahi operasyon gerçekleştirilmez. Bu sebeple hastalar bu operasyonu yaptırmadan önce tedirginlik yaşamamalıdır. Nitekim uzman hekim herhangi bir risk tespit ederse zaten operasyon yapılmayacaktır.

Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları – 2022

Lazer göz ameliyatı fiyatı 2022’de zamlandı. Lazer göz ameliyatında tutar farklılıkları oluşabilir. Bu farklılıkların oluşmasında doktorun tercihi, doktorun tecrübesi, özel kliniklerdeki fiyat farklılıkları, göz yapısı, retina ve kornea yapısı, operasyonun yaratacağı zorluk seviyesi, hastanın yaşı ve görme problemleri belirleyici etmenlerdir.

Ancak ortalama olarak özel klinikler vasıtasıyla yapılacak olan lazer göz ameliyatının 2022 yılındaki güncel tutarı 3 bin lira ile 15 bin lira arasında farklılık gösterecektir. Minimum tutarda farklılık yaşanmayacaktır ancak 15 bin liralık maksimum değerin üzerinde de fiyat verebilecek klinikler olabilir. Burada operasyonun başarı seviyesini ödenecek tutar değil, işlemi gerçekleştirecek doktorun tecrübesi ve hastanın göz yapısıdır. Bu sebeple operasyondan önce klinik ve doktor titizlikle araştırılmalıdır.

Özellikle tecrübeli kadrosu ve hijyen koşullarıyla öne çıkan Dünya Göz Kliniği hastalar tarafından sıkça merak edilir. Dünya Göz lazer fiyatları sorusuna yanıt arayan hastalar yukarıda belirttiğimiz tutarlar üzerinden hesaplama yapabilir. Nitekim operasyonun değeri yapılacak operasyonun türü, hastanın göz yapısı ve operasyonun zorluk derecesine göre farklılık gösterecektir.

Degüstasyon nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.