Bilgi

Hükümlülere Para Yardımı 2022

Sosyal yardım yapılan kişi sayısı günümüzde son derece arttı. Yardım yapılan kişiler arasına hükümlü aileleri de dahil edildi. Son dakika gelişmesi ile hükümlülerin aileleri de mağduriyetten kurtuluyor. Ceza evinde çeşitli sebepler dolayısıyla mahkûm olan kişilere yapılan bu yardım aileleri sevindirecek içerikler taşıyor. Eşi cezaevinde olan ve çocuklarına bakmak zorunda olan kadınların çalışamamaları maddi anlamda sorun yaşamalarına etmen oluyor. Bu yardım için cezaevinden çıkan mahkumlara da verileceği konusunda bilgiler veriliyor.

Hükümlülere Nasıl Yardım Yapılacak?

  • Sosyal Ekonomik Destek
  • Nakdi Yardım
  • Şartlı Sağlık Yardımı
  • Çocuk Parası

İşlemiş oldukları bir suçtan dolayı cezaevinde yatmakta olan hükümlüler son dönemlerde oldukça mağdur bir durumda kalıyor. Özellikle bu kişilerin aileleri ve çocukları eşleri cezaevinde olduğu için çalışma imkanları olmamasından dolayı maddi ve sosyal anlamda sorunlar yaşıyor. Eşi cezaevinde olan kadınların iş bulamama sorunu son dönemlerde oldukça gündem oldu.

Özellikle pandemi sebebiyle bazı mahkumların 8 aylık gibi izne çıkarılması bu dönemde çalışmalara engel oluyor. Bu gibi durumlarda Sosyal Yardımlaşma vakıfları mahkûm olan ve mahkûm ailelerine yardımda bulunuyor. Bu yardımlar nakit, gıda, yiyecek ve giyecek alanında yapılırken bu yardımları alabilmek için vakıflara başvuru yapılması gerekiyor.

Hükümlü ve Hükümlü Ailelerine Belediye Yardımı

Covid-19 salgını sebebiyle yalnızca ülkemizde değil dünya ülkelerinde de birçok sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntılardan bir tanesini de nakit sıkıntısı oluşturuyor. Ülkemizde bu alanda yapılan çalışmalarda mahkûm ailelerinin nakit konusunda büyük sıkıntı yaşadıkları tespit edildi.

Bu anlamda yapılan açıklamalarda belediyelerin de hükümlü ve hükümlü ailelerine yardımda bulunacağı açıklandı. Bu yardımlara başvuru yapmak için ise belediyelere şahsi olarak başvurmak gerekiyor. Kişiler yaşamış oldukları bölgenin belediyesine giderek durumlarını belirtiyor ve sosyal yardımlardan yararlanabiliyor.

Hükümlü Ailelerine Yardım Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Cezaevinde yatan mahkumların her birinin farklı suçları bulunuyor. Onlar suçlu oldukları için içeride oldukları ve cezasını çekmelerine rağmen aileleri de bu durumdan olumsuz yönde etkileniyor. Mahkumların çocuklarının hiçbir suçu olmamasına rağmen zor durumda kalmaları bir insanlık ayıbı olarak karşımıza çıkıyor. Maddi, gıda, yiyecek gibi sorun yaşayan bu ailelere Sosyal Yardımlaşma vakıfları yardımda bulunarak, bir nebze de olsa destek sağlıyor.  

Son dönemlerde yapılan bu yardımlara belediyeler de katılıyor. Sizlerde bu anlamda mağdur durumda yaşıyor ve bir yardım eli arıyorsanız belediyelere başvuru yapabilirsiniz. Çocuklarınızın iyi koşullarda yaşaması için böyle bir desteğe ihtiyaç duyduğunuzda yaşamış olduğunuz bölgedeki belediyeye başvuru yapabilirsiniz.

Cezaevinden Çıkan Mahkumlara Yardım Edilecek Mi

Bir süre boyunca cezaevinde kalan ve cezaevinden tahliye edilen mahkumların iş bulması oldukça zor oluyor. Piyasada mahkumlara ön yargı ile yaklaşılması, yalnızca mahkumlara değil aynı zamanda eş ve çocukların da mağdur olmasına sebep oluyor. Bu gibi durum yaşayan kişilere eskiden yalnızca sosyal yardım yapılırken son dönemde belediyeler de yardım yapıyor. Bu yardımlar mahkumları rahatlatırken aynı zamanda ailelerine de destek oluyor. Durumlarını düzeltip iyi bir iş bulana kadar idare etmelerini sağlıyor.

Hükümlü ve Hükümlü Yakınları Sosyal Yardımlara Nasıl Başvuru Yapıyor?

Hükümlü olarak cezaevinde yatan kişilerin aileleri bulundukları bölgedeki Sosyal Yardımlaşma Merkezlerine şahsen başvuru yaparak durumlarını anlatmaları gerekiyor. Aynı şekilde ceza evinden izinli olarak çıkan mahkumlar da bu merkezlere başvuru yapabiliyor.

Belediye yardımlarına başvuru yapmak içinde aynı davranışta bulunuyor. Ülkemizde çoğu belediye hükümlü ve hükümlü ailelerine yardımda bulunuyor. Henüz kanunlar uyarınca bu düzenli olarak ödenen bir nakit bulunmuyor ancak bu alanda çalışmalar yapılıyor.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Unutulan Rapor Parası Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.