Personel Alımları

Kamuya 50 Bin Personel Alımı Yapılacak!

Milyonlarca vatandaş kamu kurumlarında çalışmanın hayalini kuruyor. Yeni yıla sayılı günler kala alımların ne zaman yapılacağına ilişkin bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlara kamu kurumlarından beklenen müjdeli haberler peş peşe geldi.

Memur olmak isteyen vatandaşlara müjde niteliği taşıyan duyurular kapsamında kamuya toplam 50 bin personelin alınacağı belirtildi. Alımların ne zaman yapılacağını, hangi kamu kurumlarının kontenjan açacaklarını, şartların ne olacağını merak edenler için işte detaylar…

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI

Gençlik ve Spor Bakanlığı, memur olmak isteyenler için açılacak kontenjanları şu şekilde duyurdu:

373 adet spor uzmanı,

50 adet psikolog,

500 gençlik çalışanı,

652 yurt yönetim personeli,

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada toplam 1575 personelin kurumun bünyesine katılacağı aktarıldı. Kurumun açacağı kontenjanlara başvuruda bulunmak isteyen kişiler elektronik ortamda e-devlet platformu üzerinden 24 Ocak 2022 ile 28 Ocak 2022 tarihleri arasında başvuruda bulunabilecek. Başvurular e-devlet platformunda yer alan Kariyer Kapısı adresi üzerinden yapılabilecek.

Konuyla ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, alımların kariyer kapısı üzerinden gerçekleştirileceğini, platform üzerinden yapılmayan başvurularınsa dikkate alınmayacağını duyurdu.

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BAŞVURU EKRANI

POLİS AKADEMİSİ

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan duyuru kapsamında 8 bin polis alımı yapılacağı aktarıldı. Alımların 6 bin 400 kadarı lisans mezunları tarafından yapılacak. Lisans mezunlarındaki alımların 5120’si erkek, 1280’i ise kadınlardan oluşacak. Kalan 1600 kişininse ön lisans programlarından mezun olan arasından seçileceği aktarıldı. Ön lisans mezunlarının 1280’i erkek, 320 ise kadınlardan oluşacak.

Yapılan açıklamada alımlar için yurt dışındaki eğitim kurumlarından mezun olanlarda başvuruda bulunabilecek. Başvuruda bulunmak içinse aranan tek kriter yurt dışından mezun olunan program ve kurumun lisans veya ön lisans seviyesine denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilmiş olmalı.

Açılan kontenjanlara katılmak için başvuruda bulunmak isteyen adaylar 7 Ocak 2022 tarihine dek Polis Akademisi Başkanlığı’nın resmi internet sayfası üzerinden müracaatta bulunabilecek. Başvuru alanına e-devlet parolasıyla giriş yapılabilecek. Başvuru ekranına erişim sağlayan adaylar, 28. Dönem POMEM Giriş Sınavı Başvurusu seçeneğine tıklamalılar.

POLİS AKADEMİSİ BAŞVURU EKRANI

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılacak alımlara dair Resmi Gazete’de karar yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre bakanlığın bünyesine 15 personel katılacak, alımlar kültür ve turizm uzman yardımcısı alanına yönelik yapılacak

Kurumun bünyesine katılacak personellerden belirli kriterleri karşılamaları talep ediliyor. Çalışanlarda aranan nitelikler şu şekilde:

Başvuracak aday 18 ile 35 yaş aralığında olmalıdır (35 yaşını doldurmuş olanlar başvuramaz),

İlgili alanlardan lisans mezunu olunması (Yurt dışında lisans seviyesine denkliği YÖK tarafından onaylanmış bir kurum ve programdan mezun olanların başvuruları da geçerli sayılacak),

Adaylar hukuk, mimarlık, şehir ve bölge planlama, harita mühendisliği, jeodezi, fotogrametri mühendisliği, haritacılık mühendisliği programlarından en az birinden mezun olmalıdır,

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın P3 puan türünden 70 veya üzeri bir sonuç elde edilmiş olmalıdır,

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunmak isteyen kişiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na benzer şekilde elektronik ortamda e-devlet platformu içerisinde yer alan kariyer kapısı programı üzerinden başvuruda bulunabilir. Başvurular 17 Ocak 2022 ile 24 Ocak 2022 tarihleri arasında geçerli sayılacaktır.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BAŞVURU EKRANI

ADALET BAKANLIĞI

Adalet Bakanlığı’na bağlı alanlara başvuruda bulunmak isteyen bireyler hukuk veya adalet programlarından birine dair diploma sahibi olmalıdır. Diğer kamu kurumlarında olduğu gibi yurt dışında bir eğitim kurumundan mezun olan bireyler YÖK tarafından onaylanan denklik belgelerini bakanlığa teslim etmelidir.

Adalet Bakanlığı, toplamda 550 icra müdürü alımı yapacak olup; alımların yazılı ve sözlü sınavlarla yapılacağını açıkladı. Kurumun bünyesine katılmak isteyen kişiler yapılacak sınava 16 Şubat 2022 ile 23 Şubat 2022 tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi internet sayfası üzerinden başvuruda bulunabilecekler.

Sınav ise 3 Nisan 2022 tarihinde düzenlenecek. Sınavla ilgili merak edilenlere de açıklık getiren bakanlık, yazılı sınav için genel yetenek ve genel kültür alanlarına ilişkin 35 sorunun bulunacağını, alan bilgisine yönelik ise 45 sorunun adaylara yöneltileceğini açıkladı.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise toplamda 436 kontenjan açılacağını müjdeledi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu alanlarda kontenjan açılacağı aktarıldı:

Avukat, defterdar uzman yardımcısı, büro çalışanı, destek çalışanı, güvenlik personeli, teknik destek personelleri

JGK VE SAHİL GÜVENLİK

Jandarma Genel Komutanlığı ile birlikte Sahil Güvenlik Komutanlığı 500’ün üzerinde alım gerçekleştirecek. Alımlarla birlikte ilgili kurumlara 550 adet sözleşmeli subay katılacak. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na yapılacak alımlara ilişkin henüz detaylı bilgi paylaşılmazken, önümüzdeki günlerde alımların netleşeceği tahmin ediliyor.

ENGELLİ MEMURLARA 2927 KİŞİLİK KADRO

Yeni yılla birlikte kamu kurumlarına engelli vatandaşlarımız içinde kadrolar açılacak. 2022 yılında toplamda 2927 kişiye kontenjan açılacağı belirtilirken, engelli vatandaşlara ilişkin yapılacak alımların ocak ayının sonuna dek tamamlanması bekleniyor. Vatandaşlar alımlarla ilgili detaylı bilgiyi önümüzdeki günlerde ÖSYM’nin yayımlayacağı kılavuz üzerinden alabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.