Ekonomi

Merkez Bankası harekete geçti! Döviz sahiplerine kötü haber

Dolar kurunun son bir yıldaki hızlı artışı binlerce vatandaşın yatırımını bu yönde yapmasına sebep oldu. Türk lirasının değer kaybetmesiyle yatırımlarının karşılığını alan vatandaşlar dolar kuru 19 lira seviyelerindeyken daha fazla artar ümidiyle paralarını çekmeyince zarara girdi. Merkez Bankası’nın aldığı önlemlerle doların 13 lira seviyelerine kadar gerilemesi birçok vatandaşı çaresiz bıraktı.

Ancak kur fiyatlarının 13 liraya düşmesi de maliyetlere yansımadı. Türk lirasının değer kazanması için harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı döviz kurlarına yönelik yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ile Dolmabahçe Sarayı’nda bir araya geldi. Yapılan toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Memiş, toplantıya dair önemli detayları aktardı.

Kur Fiyatları Düşürülecek

Toplantıda 10 milyar dolarlık bir kaynağın piyasaya sürülmesine yönelik planlama yapıldığına dikkat çeken Memiş, piyasaya sürülecek kaynakla birlikte kur fiyatlarının aşağı yönde bir hareket sergileyeceğini aktardı.  Kur korumalı TL mevduatına yönelik yeni bir model üzerinde çalışıldığının altını çizen Memiş, finansal alanda farklı çalışmalarla birlikte Türk lirasına değer kazandırılacağını açıkladı.

Bakan Nebati’de toplantıdan sonra açıklamalarda bulundu. Varlığını Türk lirasına çeviren ve Türk lirasının değerlenmesine katkıda bulunanlara vergi istisnası getirileceğini belirten Nebati, ilgili alandaki yasa teklifinin yakın zamanda hayata geçirileceğini vurguladı.

KDV Düzenlemesi Getiriliyor

Bakan Nebati yakın zaman getirilmesi planlanan KDV düzenlemesine ilişkinde açıklamalarda bulundu. Proje bankacılığının hızlandırılacağını belirten ve KDV’nin toplum tarafından olumlu tepki verilecek şekilde sadeleştirileceğinin altını çizen Bakan Nebati, toplantıdan sonra katılımcılara söz vererek konuyla ilgili görüş ve önerilerini dikkatle dinledi.

Piyasaya Güven Verildi

Ekonomist Hikmet Baydar toplantıdan sonra görüşlerini aktardı. Baydar, piyasanın en çok ihtiyaç duyduğu konunun güven olduğunu vurgulayan Baydar, Bakan Nebati’nin açıklamalarından sonra ihtiyaç duyulan güvenin piyasaya yansıtıldığını açıkladı. Baydar, “Toplantıda herkes görüşlerini aktardı. Bakanımızda dikkatle tüm görüşleri dinledi. Kafalarda biriken soru işaretlerinin de giderilmesiyle toplantıda gayet samimi ve güven içerisinde bir ortam oluşturuldu. Toplantı başarıyla tamamlandı. Oldukça verimli bir görüşme oldu. Görüşmelerin daha sık düzenlenmesiyle birlikte piyasadaki belirsizlikte ortadan kaldırılacaktır. Toplantılarla birlikte piyasadaki risklerde ortadan kaldırılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.