Teknoloji Haberleri

Milli Muharip Uçak nedir, MMU ne zaman uçacak?

Son yıllarda savunma sanayisi alanında üretimlerine hız veren Türkiye, SİHA ve İHA’lar ile adından sıkça söz ettirdi. Özellikle Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan siyasi krizde Bayrak TB2’lerin başarısı Türkiye Savunma Sanayisine gösterilen talebi arttırdı.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SİHA’ların önemine değindi. Bayraktar TB2’lerin savunma sanayisi ürünleri arasında dünyanın ilk üç teknolojisinden biri olduğunu aktaran Demir, “Düşman sizi görmeden sizin düşmanı görmeniz, düşman sizi vurmadan sizin düşmanı vurmanız gerekir.” sözleriyle SİHA’ların başarısını vurguladı.

Milli Muharip Uçak Nedir?

Milli Muharip Uçak (MMU) nedir? sorusu herkesin merak ettiği gibi yerli ve milli teknolojilerle geliştirilecek. Türkiye’nin en önemli teknoloji projelerinden biri olan (MMU) 2025’te ilk uçuşunu gerçekleştirilmesi planlanıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli Muharip uçağı test kontrollerinden hemen sonra 2029’da göklerdeki yerini alacaktır.” ifadelerine yer vermişti. Yerli ve Milli teknoloji uçağında MMU’da yaklaşık olarak 20 bin parça bulunmaktadır.

milli muharip ucak nedir
Milli Muharip Uçak nedir, MMU ne zaman uçacak?

İhracatta Rekor Kırıldı

Demir, Türkiye’nin Savunma Sanayisine gösterdiği önemle birlikte ihracatında önceki 10 yıla kıyasla 15 kata varan artış yaşandığını belirtti. Gelecek yıllar için şimdiden gelen siparişlerle birlikte artışın daha da yükseleceğini belirten Demir, Savunma Sanayisi alanında yapılacak ihracatla birlikte bu yılın sonuna dek 4 milyar dolarlık gelirin ülke ekonomisine kazandırılacağını kaydetti.

Türkiye’nin Konumu Değişti

Savunma Sanayisine yapılan yatırımlarla birlikte Türkiye’nin dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer edindiğini belirten Demir, “Türkiye’nin konumu değişti. Kabiliyetlerimizin ürettiğimiz kadar bilinmesi de oldukça önem arz ediyor. Şu anda bilinme seviyesine ulaştık. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış ülkelere gerçekleştirdiği ziyaretlerde ana gündem maddesi her zaman Savunma Sanayisi oluyor. Dış ülkeler çok büyük talep gösteriyor. Türkiye Savunma Sanayisine gösterilecek talep gelecek yıllarda çok daha fazla artacak. Yeni anlaşmalar imzalanıyor. Hangi ülkelerin hangi ürünlere sipariş verdiğini söylemem doğru olmaz.” ifadelerini kullandı.

Her Geçen Gün Geliştiriyoruz

Sistemlerin Türkiye’ye ait olması sebebiyle geliştirilebilir olduğunu da vurgulayan Demir, “Bayraktar’ın üretime alındığı ilk haliyle şimdiki hali arasında dağlar kadar fark var. Savunma Sanayimizde üretime alınan tüm ürünleri yenileyerek geliştirebiliyoruz. Anadolu gemisine gelecek yıllarda 100’e yakın uçak konuşlanabilir hale gelecek. Jet motora sahip İHA ve SİHA’larımız, bunların yanında çok daha farklı ürünlerimiz Savunma Sanayimizde yer alacak.” dedi.

Yerli Uçak 2025’te İlk Uçuşunu Gerçekleştirecek

Milli Muharip uçağına ilişkin de bilgiler paylaşan Demir, uçağın radar sistemlerinde görünmemesine yönelik yeni çalışmaların gerçekleştirildiğini ve bu teknolojinin de tamamlanmasıyla birlikte uçağın göklerde yer alabilecek hale geleceğini belirtti. Tarihte veren Demir, yerli uçağın 2023’te hangardan çıkacağını ve ilk uçuşunu da 2025 yılında gerçekleştireceğini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.