Teknoloji Haberleri

NFT Nedir, NFT Nasıl Yapılır? NFT Nasıl Satılır?

NFT konusunda merak edilen tüm detayları anlattık.

NFT Nedir, NFT Nasıl Yapılır? NFT Nasıl Satılır? Dijital para birimlerinin hayatımıza girişiyle bu para birimlerinin farklı yansımaları da ortaya çıkıyor. Bu alanda gündemi bir süredir meşgul eden Nft Non-Fungible Tokens, takas edilemez jetonlar anlamına geliyor. Dijital ortamda üretilen sanat eseri veya koleksiyonların tescil edilmesini sağlıyor.

Böylelikle değişemez para olarak kalmasına rağmen tescil değeri almış oluyor. Nft nedir sorusuna verilebilecek en kaliteli cevabı dijital sanat eserlerini ve koleksiyon ürünlerini tescil edilebilir ve satılabilir varlıklar haline getiren bir değer denilebiliyor.

NFT Nedir, NFT Nasıl Yapılır? NFT Nasıl Satılır?

Nft takas edilemeyen dijital para veya jeton olarak piyasalarda yer alıyor. Nft nedir konusunda bir sanat eserinin değerini belirleyen jeton demek de mümkün olacaktır. Nft tokenleri para birimlerinin aksine olma koşuluyla birbirlerinden farklı değerlere sahiptir. Nft’ler bir koleksiyon parçasının değerinin değişmez anlamını ifade edecektir.

Bu nedenle her Nft’nin değeri farklı olacaktır. Bir sanatçının eseri, bir futbol takımının kazandığı başarı veya üretilen bir eşya Nft ile değeri belirlenecel ve mülkiyet hakkı alınabilecektir. Bu durumu telif hakkına benzetmek mümkündür. Ürünün telif hakkı para ile değil de Nft ile belirlenmiş olacaktır. NFT’ler parasal anlamda kullanılmayan yalnızca değer belirleyen tokenlerdir.

NFT NASIL SATILIR VİDEO !

Video Kaynak: Pusula Finans

NFT Ne Demek?

Nft takas edilemez jetonlar anlamına geliyor. Nft’lerin en önemli özelliğini ise bölünemez, Yıkılmaz ve Doğrulanabilir olması oluşturuyor. Değiştirilemez Tokenler, farklı özellikler taşıyor. Bu özellikler sebebiyle genellikle telif hakkı bulunan ve telif hakkına sahip olan ürünleri oluşturmak için tasarlanıyor. Bir sanatçının kendisine ait sanat eserini değiştirilemez token olarak ilan etmesi bu ürünü satması sonrasında kendisinin bu üründen pasif gelir elde etmesini sağlıyor.

Nft nedir sorusunu soruyorsanız bir sanat eserini tescillemek için kullanılan bir birimdir ifadesini kullanmak doğru bir açıklamayı oluşturuyor. Tescil veya telif hakkı gibi kavramlar Nft terimi ile benzerlik oluşturur. Nft ile bir eşya ya da üretilen bir ürünün değeri ve telif hakkı belirlenmiş ve satılamaz olduğu belirtilmiş olur.

nft nedir nasil uretilir 2021
NFT nedir? NFT Nasıl üretilir?

Ntf Koleksiyonları

Nft ile sanat eserlerinin tescil edilmesi taklit edilme durumunu ortadan kaldırıyor. Nft koleksiyonları sayesinde dijitalleşen eserler taklit edilmekten kurtuluyor. Nft koleksiyonları sayesinde eserin tek olması ve kopyalanmaması durumu sağlanmış oluyor.

NFT’nin özgün ve tek olması, kendi türünden başka bir token ile takas yapılmamasını da sağlıyor. Nft ye aktarılmış olan bir sanat eseri özgün mü değil mi kolaylıkla doğrulanabilir ve böylece kopya eserlerin de önüne geçilmiş olur.

Hot Coin Geleceği

NFT’ler Nasıl Üretilir?

NFT’ler Ethereum geliştiricileri tarafından üretiliyor. Bu üretimde hazırlanmış olan token standartları önem taşıyor. Kullanıcıların bu işlemi daha kolay yapması için profesyonel çalışma skalasına sahip olan platformlar bulunuyor. NFT’yi üretebilmek için ihtiyaç duyulan tek şeyi ise dijital kripto para cüzdanı oluşturuyor. NFT olarak üretilmek istenilen dosya bu platformlar aracılığıyla IPFS sistemine yükleniyor.

Ardından NFT’nin parametrelerinin belirlenmesi gerekiyor. NFT üretim seçenekleri bu aşamada belirleniyor. Ağ işlem ücreti ödenir ve kaç adet Nft üretileceği, Nft fiyatı daha sonra yapılacak satışta ne kadar pay ödebnmesi gerektiği gibi ayrıntılar belirleniyor.

Böylece NFT üretilmiş oluyor. İşlemin tamamlanması üzerine NFT’ler cüzdana aktarılıyor ve üretimin tamam olduğu blockchain içinde kayda geçiyor.

nft koleksiyonlari 2021
NFT koleksiyonları

NFT Nasıl Yapılır?

Nft dijital para birimlerine benzer bir sistemdir ancak bu sistem yalnızca koleksiyonlara verilebilen bir değerdir. NFT üretmek için nfr üretmek isteyen kişinin kripto para cüzdanı bulunması gerekir. Dosya, farklı özelliklere sahip olan platformlar yoluyla IPFS sistemine yüklenir. Bu işlemlerden sonra NFT için değiştirilemez parametreler belirlenir.

NFT’den kaç adet ve ne kadar üretileceği, fiyatının ne olacağı, bir sonraki satışında üreticiye kadar pay ödenmesi gerekeceği gibi konular parametrelerle tasarlanır. Bu işlemden sonra Nft yapma işlemi tamamlanmış olur. Bu işlemi Blochoin’e tanıtmaya gerek yoktur. Sistemde otomatik olarak görünecektir.

Nft Coin Nedir?

Nft coin benzersiz token demektir. Eşsiz bir varlığı temsil eden bu coin özellikle koleksiyon ve telif hakkı olan ürünleri tanımlamak ve o ürünlere değer katmak için kullanılır. Bir dijital token türü olan Nft coinler dijital varlıklar veya gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmiş versiyonlarıdır.

NFT’lerin değiştirilme özelliğinin bulunmaması dijital dünyada bulunan eserlerin gerçekliğini ve mülkiyet hakkını ortaya çıkarır. Nft’ler sanat eserlerinde ve kıymetli eşyalara özellik katmak için kullanılırlar. Örneğin bir antika eşyayı Nft token ile telif ve mülkiyet hakkını almak mümkündür. Bu hak değişmeyecek ve farklı bir ürün ile paylaşılamayacaktır.

Binance Nft Nedir?

Benzersiz token yani NFT, eşsiz bir varlığı temsil eden bir dijital token türüdür. Dijital dünyada gerçeklik ve mülkün kanıtlanması işlevleri görülürken Nft ler birbiri ile değiştirilemezler.

Binance Nft ise Nft alıp satmayı sağlayan bir pazardır. Bu pazarda üretimden satış alanına kadar Nft’ler ile ilgili bilgiler yer alır. Nft’nin nasıl üretildiği, nasıl alındığı, satıldığı ve bu alandaki tüm bilgiler Binance Nft çalışmalarıyla açıklanmaktadır.

NFT Grafik

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Lütfen bu bilgilere dayanarak yatırım yapmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.