Yaşam

Rus Devlet Kanalı’nda açıklandı: Rusya, Ukrayna’nın ardından 3 ülkeyi daha işgal edecek

Rusya geçtiğimiz ay operasyon adı altında Ukrayna’ya harekat başlattı. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal eden Rusya, birçok kenti yaşanılmaz hale getirdi. Sivil halka da zarar verilen operasyonlar kapsamında çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Rusya’nın başlattığı harekat her geçen gün şiddetini arttırarak devam ediyor.

3 Milyon Kişi Ülkeyi Terk Etti

Savaşın etkisini arttırdığı Ukrayna’da 3 milyonun üzerinde vatandaş ülkeyi terk etti. Seferberlik ilan edildiği için 18-65 yaş aralığındaki erkek vatandaşların Ukrayna’da kalması zorunlu kılınırken; yaşlı, çocuk ve kadınlardan oluşan 3 milyonun üzerindeki Ukraynalı, Polonya başta olmak üzere sınır ülkelere sığındı.

Rusya, Ukrayna’nın Ardından 3 Ülkeyi Daha İşgal Edecek

Rus Devlet Kanalı’na katılan eski üst düzey bir yetkili Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Rusya’dan ayrılan, sonrasında NATO’ya katılan ülkelerin Vladimir Putin’in hedefi haline geldiğini ve Ukrayna’dan sonra bu ülkelere de operasyonlar düzenleneceğini aktardı.

Rus Devlet Kanalı’na katılan Rusya Genelkurmay Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri’nde çeşitli görevler alan Igor Korochenko’ysa Ukrayna’nın ardından operasyon düzenlenebilecek ülkeleri örnek gösterdi. Ukrayna’daki işgalin sona ermesinin ardından Rusya’nın; Letonya, Litvanya ve Estonya’ya da askeri operasyonlar düzenleyebileceği konuşuldu.

Korotchenko, “Radyo ve elektronik saldırı düzenleyerek NATO radarlarını kör edebilir ve kullanılamaz hale getirebiliriz. İsveç’in Gotland adası’na şu anda Rus askeri uçakları indiriliyor. Aynı şekilde S-400 hava savunma sistemleri ve gemisavar sistemlerimizde buraya naklediliyor. Zamanı gelince Baltık denizinin tamamı Rusya’nın hedefi haline gelecek” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de Yankı Uyandırdı

Korotchenko tarafından ortaya atılan iddialar İngiliz basınının gündemi oldu. İngiltere’de yankı uyandıran iddialar için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Rusya’nın saldırgan tutumu karşısında NATO’nun nasıl bir tepki vereceği ise merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.