Ekonomi

Vergiler dahil yalnızca 135 Bin TL’ye elektrikli otomobil

Enflasyon ve dolar kurunun yükselmesiyle birlikte otomobil fiyatları uçuşa geçti. Türkiye’nin en uygun otomobilleri arasında yer alan Clio’nun fiyatı dahi 310 bin liranın üzerine tırmandı. Fiyat yükselişleri ise piyasanın durgunlaşmasına kaynak oluşturdu. Piyasaya hareketlilik getirmek isteyen otomobil üreticileri ise harekete geçti. Çin menşeili elektrikli otomobil ve motosiklet üreticisi RKS, M5 modelini vergiler dahil 135 bin TL’ye satışa çıkardı.

Fiyatlar Uçuşa Geçti

Geçtiğimiz aylarda satış fiyatı 220 bin TL olan Renault Clio otomobil piyasasında yaşanan yükselişin en güzel örneklerinden biri. Clio’nun satış fiyatı birkaç aylık süreç içerisinde 310 bin TL’nin üzerine tırmandı. Fiyatların uçuşa geçmesi ise otomobil piyasasında satışların azalmasına sebep oldu.

renault clio fiyatlari
vergiler dahil yalnızca 135 bin tl'ye elektrikli otomobil 5

Vergiler Dahil 135 Bin TL

Ancak piyasadaki durgunluğu fırsat bilen Çin merkezli otomobil üreticileri özellikle yeni model elektrikli araçları uygun fiyatlarla satışa çıkarıyor. RKS’nin M5 model otomobili araç arayanlar için fırsat niteliğinde.  Otomobilin güncel satış fiyatı vergiler dahil 135 bin TL.

rks m5 fiyati
vergiler dahil yalnızca 135 bin tl'ye elektrikli otomobil 6

3 kişilik olarak üretilen M5, 2500 W’lık motora sahip. 6 adet 72 volt ve 78 Ah akü ile desteklenen motor, tam dolu batarya ile 90 km yol kat edebiliyor. Yolun durumuna ve hava koşullarına bağlı olarak menzil azalabiliyor. Diğer elektrikli otomobillerin aksine 400 KG ağırlığa sahip olan aracın bataryası 8 saatlik süre içerisinde doldurulabiliyor.

rks m5 ozellikleri
vergiler dahil yalnızca 135 bin tl'ye elektrikli otomobil 7

RKS M5, 45 km/s hızında seyahat edebiliyor. Ayrıca aracın gösterge paneli de LCD olarak tasarlandı. Hız göstergesi, benzin durumu ve diğer bilgiler elektronik olarak sürücüye yansıtılıyor. Günlük şehir içi kullanım için tasarlanan RKS M5 güncel piyasada en uygun otomobil konumunda.

Çin Otomobil Devi SAIC Türkiye’de 170 bin TL’ye sıfır otomobil satacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.