Ekonomi

3 Yıl önce ücretsizdi! Şimdi yüzde 100 zam isteniyor!

Artan kur fiyatları ve enflasyonla birlikte hayat pahalılığı yükseldi. Yeni yılda ise birçok alanda yapılan zamlara yenisinin ekleneceği belirtiliyor. Yapılan zamlardan market poşetleri de etkilenecek. Market poşetlerine yüzde 100 zam yapılması isteniyor.

2021 yılı itibarıyla adeti 25 kuruş olduğu belirtilen market poşetlerinin adet fiyatına zam yapılması isteniyor. 3 yıl önce ücretsiz olan market poşetlerine, 2019 yılı itibarıyla çevreyi koruma ve israfı önleme hedefleriyle 25 kuruş ücret getirilmişti.

YÜZDE 100 ZAM TALEBİ

Market ürünlerindeki yükseliş sebebiyle alışverişte güçlük çeken vatandaşlara bir zam haberi daha yapıldı. Alışverişlerde kullanılan market poşetlerine yüzde 100’lük zam yapılacağı belirtiliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca düzenlenen yeni yıl zamları konulu toplantıda, market poşetlerini üreten firmalar, sendikalar, sivil toplum dernekleri, tüketici dernekleri, Türkiye’de bulunan büyük market zincirlerinin temsilcileri yer aldı. Toplantıda market poşetlerine yüzde 100 yapılması istendi.

50 KURUŞA YÜKSELECEK

Yüzde 100 zam talep edilen market poşetlerine getirilecek olası zamla birlikte poşetlerin adet fiyatı 50 kuruş olarak belirlenecek. Böylece 3 yıl önce ücretsiz olarak vatandaşlara alışveriş sonrası verilen market poşetleri, 2022 yılı itibarıyla adet fiyatı 50 kuruş olarak satışa sunulacak.

İlginizi Çekebilir: O Market Sıvı Yağı 85 TL’ye Satıyor!

PAGEV’DEN TEPKİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından düzenlenen toplantıda yüzde 100 zam talep edilen market poşetleriyle ilgili Türkiye Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu açıklamalar yaptı.

Eroğlu, olası zamma tepki gösterdi. 3 yıl önce market poşetlerinin uygulamaya konulduğu ilk günlerde, vatandaşlardan alınan 25 kuruşluk ücret içerisindeki, “15 krş devlete, 10 krş market zincirine kalıyordu” diyen Eroğlu, 2020 yılı itibarıyla devletin aldığı payı 18 kuruşa çıkardığını açıkladı. Devletin 2020 yılındaki kararıyla alışverişin yapıldığı market zincirine yalnızca 7 kuruşun kaldığını hatırlatan Eroğlu, 2021 yılı itibarıyla ise market poşetlerinden alınan ücretin 19,6 kuruşuna devletin pay biçtiğini ve kalan 5 kuruşun market zincirine bırakıldığını belirtti. Eroğlu, gün geçtikçe marketlerin poşetler üzerinden aldığı kazancın azaldığını duyurdu.

Eroğlu, yeni yılda market poşetlerine herhangi bir zam yapılmaz ise marketlerin müşterilerden aldığı 25 kuruşluk ücretin tamamının devlete ait olacağını söyledi. Market zincirlerinin, poşetler üzerinden para alamayacakları için zam talep ettiğini açıklayan Eroğlu, 3 yıl önce müşterilerinden ücret talep etmeden poşet veren marketlerin, artık poşeti bir kazanç haline getirdiğini ve kazançlarını arttırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.